Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego

Poddebski-Pinsk-katedra
Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na wystawę „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego” (wernisaż: 25.04.2013, godz. 18). Zdjęcia są niezwykłym zapisem przedwojennego, codziennego życia mieszkańców Polski, zobaczymy fotografie wykonane na Wileńszczyźnie, Polesiu, Wołyniu, Huculszczyźnie, okolicach Lwowa oraz na Podolu. Prace powstały w latach 1920 – 1939, mają unikatowy charakter i w większości nie były nigdy publikowane.

Autor, jeden z najznakomitszych przedstawicieli tzw. fotografii krajoznawczej, należy niestety do fotografów zapomnianych. Fascynowało go bogactwo kultur i obyczajów, niepowtarzalny charakter życia jednostek i całych zbiorowości. Posiadał niezwykły talent wydobywania uroku i charakteru miejsc, które fotografował. Szczególnym kunsztem odznaczają się panoramy miast.

Henryk Poddębski – urodził się w 1890 roku w Chrząstowie (dziś dzielnica Koniecpola), zmarł w 1945 roku w hitlerowskim obozie Veihingen koło Stuttgartu. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W swojej twórczości odszedł od nurtu piktorializmu na rzecz znakomitych technicznie zdjęć miast, zabytków historycznych i scen z życia ludzi.

Powyżej – katedra w Pińsku, wystawa potrwa do 23 czerwca 2013 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.