Genesis

Sebastiao-Salgado_1
Trzynaście lat temu, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, mogliśmy oglądać wystawę „Robotnicy” Sebastiao Salgado. Była ona zapisem ludzkiej pracy, zdjęcia przedstawiły osoby wykonujących najróżniejsze zawody na wszystkich kontynentach. Fotografie były też prezentowane m.in. w nieistniejącej już Yours Gallery (cykl Migracje i Robotnicy).


Sebastiao-Salgado_4
Sebastiao Salgado koncentruje się zawsze na ludzkiej biedzie. Jest wszędzie, gdzie ludzkie życie jest poniżane, bez względu na to czy jest to plantacja herbaty na Ceylonie, pola naftowe Kuwejtu, czy mega wytwórnia korporacyjnych produktów w Chinach. Ale na wystawie Muzeum Historii Naturalnej jest trochę inaczej. Rozczarują się ci którzy oczekują zdjęć takich jakie powstały np. z kopalni złota w Serra Pelada w Brazylii. „Genesis” to efekt kilkuletniej podróży fotografa na nieskażone piętnem cywilizacji krańce świata. Fotograf zwiedził ponad 30 odizolowanych zakątków świata. Powstała kolekcja cz-b fotogramów która prezentuje m.in. zagrożone gatunki zwierząt i wiele położonych z dala od cywilizacji plemion.

Sebastiao-Salgado_2
Prezentowane w Muzeum Historii Naturalnej zdjęcia pogrupowano w pięciu kategoriach: Planet South, Sanctuaries, Africa, Northern Spaces, Amazonia and Pantanal. Projekt rozpoczął się w 2004 roku i zakończył w 2012. Kosztował milion euro rocznie.

Sebastiao-Salgado_3
Sebastiao Salgado mieszka na stałe w Paryżu. Pochodzi z Brazylii, studiował ekonomię na Uniwersytecie w Sao Paulo, a także we Francji, gdzie doktoryzował się na Uniwersytecie w Paryżu. Początkowo pracował jako ekonomista. Później przyszła fotografia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.