Weegee w Warszawie

Weegee_1

Koło Naukowe „Klatka B” zaprasza na pokaz „Na Paryżu” – Weegee. We wtorek, 28 maja zostaną zaprezentowane zdjęcia jednego z najbardziej znanych fotografów XX wieku. Organizatorzy imprezy skupią się głównie na działalności prasowej i reporterskiej Weegee, ale nie pominą jego  artystycznych kolaży, czy portretów ówczesnych celebrytów.


Weegee to fotograf i dziennikarz, ikona reportażu ubiegłego wieku. Urodził się jako Ascher (Usher) Fellig w Złoczowie na terenie austro-węgierskiej Galicji. W 1909 roku jego rodzina uciekła przed prześladowaniami antysemickimi do Nowego Jorku.

Weegee_2

Od lat 20. zajmował się fotoreportażem. Pracował głównie w nocy. Fotografował miejsca zbrodni oraz ofiary mordów w kałużach krwi czy ciała przysłonięte prześcieradłem. Lubował się w skandalach, uwidaczniał wielkie pożary oraz głośne aresztowania. Publikował w Herald Tribune, World-Telegram, Daily News, New York Post, New York Journal American, Sun. Często zjawiał się na miejscu przestępstwa wcześniej niż odpowiednie służby – kiedyś wyjaśnił że nasłuchuje komunikatów policyjnych.

Uwielbiał tworzyć kompromitujące dla portretowanych kadry. Uchwycał znane postacie, takie jak Marylin Monroe. W latach 50. XX w. eksperymentował z fotografią panoramiczną i pryzmatami. Współpracował też z Hollywood m.in. ze Stanleyem Kubrickiem i Jackiem Donohue. Kręcił krótkie filmy oraz robił zdjęcia z filmowych planów

Pokaz
Podwórko ID UW, ul. Nowy Świat 69
Data: 28.05.2013 r.
Rozpoczęcie pokazu: 20:30
Pokaz potrwa ok. 40 min

Organizatorzy tak kończą swój anons: „…będzie zabawnie, będzie wstrząsająco, ale na pewno nie będzie nudno…”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.