Teraz in progress

Tomaszewski-T_Teraz1
Już po wernisażu wystawy „Teraz in progress” Tomasza Tomaszewskiego. A wszystko to parę minut temu w Galerii Obok ZPAF. Tam możemy zobaczyć dwa niezależne projekty – pierwszy będący zestawieniem barwnych prac, oraz czarno biały zestaw ostatnich zdjęć wykonanych na Jawie.


Tomaszewski-T_Teraz2
Pierwszy zestaw jest swoistą, równoległą podróżą w czasie, w trakcie której autor porównuje te same motywy, postacie i miejsca w których był i które fotografował teraz i dwadzieścia pięć lat temu. Zapytany o dobór prac do tego zestawu odpowiada: rzadkość tej sytuacji polega nie tylko na tym, że w kilku przypadkach wykonałem nowe zdjęcia z dokładnością miejsca nieomalże co do centymetra, ale również, że tematem moich współczesnych fotografii były te same zagadnienia, co na obrazach sprzed ćwierć wieku. Materiał można uznać więc za wyjątkowo do analizy wygodny. Aby utrzymać spójność, nowe zdjęcia wykonane w 2012 roku są również barwne, ale już wykonane w technice cyfrowej.

Tomaszewski-T_Teraz3
Warto zwrócić uwagę kiedy autor i w jaki sposób korzysta i rezygnuje z koloru. W wielu sytuacjach kolor buduje wręcz kompozycję, w innych momentach, stanowiłby przeszkodę, lub odbierał uwagę, czy psuł dramaturgię zdjęcia. To, co ważne to moment decyzyjny – dopasowanie warsztatu i narzędzia do realizowanego tematu, nie zaś uleganie sztywnym założeniom. Motywem scalającym oba projekty jest ludzka postać, która dla autora zawsze jest podstawą do realizacji wybranego tematu. Widać również jak w miarę upływu lat – począwszy od pierwszego zestawu zdjęć w kolorze, po współczesne kolorowe zdjęcia oraz zdjęcia czarno białe z Jawy układ kompozycyjny zdjęć staje się coraz bardziej skomplikowany. Mimo tej dynamicyzacji zdjęć, osią każdej historii jest zawsze człowiek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s