Zdjęcia Stanisława Wilhelma Lilpopa

S-Wilhelm-Lilpop1

Stanisław Wilhelm Lilpop już na początku XX stulecia eksperymentował z nowatorskimi technikami fotograficznymi – fotografią barwną i stereoskopową. W czwartek w w Domu Spotkań z Historią nastąpi otwarcie ekspozycji prezentującej jego prace.

Na wystawie, która nosi dość długi tytuł „Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa”, zostanie zaprezentowanych 180 fotografii, w tym najprawdopodobniej pierwsze polskie barwne zdjęcie wykonane w 1909 roku, kilkanaście prac z początków stulecia wykonanych w technice autochromu, a także 30 fotografii stereoskopowych.

S-Wilhelm-Lilpop2

Dla Lilpop fotografia była największą, obok polowań, pasją. Doskonalił swój warsztat wykonując szklane diapozytywy. Jego zdjęcia pokazują życie codzienne i wydarzenia historyczne pierwszych dziesięcioleci XX wieku, zwłaszcza warstwy społecznej, z której się wywodził. Czyli życie towarzyskie Warszawy, polowania, podróże po Polsce, Europie i Afryce.

S-Wilhelm-Lilpop3

Obecnie na całą kolekcję składa się ponad 1000 odbitek na papierze oraz 550 oryginalnych diapozytywów na szkle, w tym 21 w kolorze. Wszystkie stereoskopowe fotografie zostały wykonane aparatem „Stéréospido A” francuskiej firmy Gaumont.

Wystawa potrwa do połowy listopada.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.