Szkice z Hiszpanii

Marian-Maurizio-Abramowicz1

Blisko sto fotografii pokazujących Hiszpanię w latach 1948-1961 można zobaczyć na wystawie „Szkice z Hiszpanii” w krakowskim Instytucie Cervantesa. To pierwsza publiczna ekspozycja zdjęć polskiego emigranta, Mariana Maurizio Abramowicza.


Marian-Maurizio-Abramowicz2

Fotogramy wykonane zostały na półmatowym papierze o kremowym podłożu. Tworzą opowieść – rok po roku – o Hiszpanii widzianej oczyma przybysza. Frankistowskiej Hiszpanii, ponad dekadę od zakończenia wojny domowej. Bez tłumu turystów, gęstej sieci hoteli i autostrad, w którym czas wydawał się płynąć wolniej niż kiedykolwiek przedtem. Abramowicz opowiedział o niej po swojemu, na własną odpowiedzialność, unikając uproszczeń i przerysowań. I choć na jego zdjęciach widać upływ czasu, tego mierzonego zegarkiem i kalendarzem, to jednak czas główny, wyrażony w rytmie życia ludzi, w ich codzienności i w przemijaniu, wydaje się być niezmienny. Być może za przyczyną tej drugiej miary, którą uchwycić może jedynie fotografia, Hiszpania pozostaje wciąż krajem, w którym ów czas mierzy się inaczej.

Marian-Maurizio-Abramowicz3

Kuratorzy ułożyli narrację z oryginalnych odbitek: to w nich kryją się ostateczne kadry, to one pokazują taki obraz świata, jaki fotograf chciał zatrzymać – najpierw w postaci technicznej dokumentacji badań nad poziomem rolnictwa w Hiszpanii, później jako coraz bardziej swobodne impresje.

Wystawa czynna do 11 października 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.