Steve McCurry – Overwhelmed by Life

Steve-McCurry2
Wakacje w Hamburgu ? A co może być ciekawego w sierpniu w tym portowym mieście? Stare Miasto niewielkie, sceny teatralne zamknięte bo wakacje, pozostaje Miniatur Wunderland, ogród zoologiczny Hagenbecka, Planten und Blomen oraz wystawa „Steve McCurry – Overwhelmed by Life”.

Steve-McCurry5To prezentacja 125 prac autora sławnej „Afganki” które to zdjęcie po raz pierwszy opublikowano na okładce magazynu National Geographic w czerwcu 1985 roku. Autor, który jest od 1986 roku członkiem Magnum Photos, swoją drogę fotograficzną rozpoczął w Afganistanie podczas wojny na przełomie lat siedemdziesiatych i osiemdziesiątych. Potem była kolejna: iracko-irańska, w Zatoce Perskiej (pierwsza), a na końcu znów Afganistan (interwencja NATO). W tzw. międzyczasie konflikt w Bejrucie, Kambodży, na Filipinach. Sporo jak na jednego człowieka.

Steve-McCurry3Mimo tylu zdjęć, McCurry kojarzony jest z „Afgańską dziewczyną”. Zdjęcie powstało w 1984 roku w pakistańskim obozie uchodźców Nasir Bagh. Fotografia była wielokrotnie publikowana, a nawet została wykorzystywana przez Amnesty International. Warto też przypomnieć jeszcze dwie inne. Pierwsze to zdjęcie przedstawiające radość starego człowieka który z powadzi uratował maszynę do szycia, drugie to obraz pięciolatka z pistoletem. Oba fotogramy robią wrażenie.

Steve-McCurry4Wystawa w Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu składa się z prac powstałych w latach 1980-2012 w takich krajach jak Afganistan, USA, Pakistan, Indie, Tybet, Kaszmir, Kambodża, Indonezja, Birma i Kuwejt. To nie tylko fotografia wojenna pokazująca do czego może doprowadzić nienawiść i nieliczenie się z człowiekiem. McCurry dokumentuje zmiany powstałe w procesie globalizacji, ginące kultury, efekty nieroztropnych decyzji jednostek czy wreszcie egzystencję „zwykłych ludzi”. Widzi siebie jako podróżnika, który mimo swojego prestiżu jest biernym obserwatorem rzeczywistości.

Steve-McCurry6Uzupełnieniem wystawy jest dziesięć wybranych reportaży z Geo, National Geographic i Magazynu Stern. Są one prezentowane w postaci diaporamy.

Wystawa potrwa do końca września.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.