Wierzby

Edward-Hartwig1
Już za parę godzin w Galerii Mazowieckiej na Placu Bankowym w Warszawie nastąpi otwarcie wystawy „Wierzby“ Edwarda Hartwiga. Zdjęcia są poświęcone wierzbom – jednemu z ulubionych motywów w twórczości artysty.


Edward-Hartwig2
Na planszach w arkadach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zobaczymy przede wszystkim czarno-białe fotografie o graficznym i plastycznie zmodyfikowanym obrazie. Zostaną zaprezentowane mało znane prace, zwiedzający zapoznają się też z barwnymi fotogramami – rzadko przez artystę wykonywanymi.

Edward-Hartwig3
Wierzba w fotografii Hartwiga odgrywa rolę niemałą, wręcz urosła do symbolu. Poświęcił jej nawet album zredagowany wspólnie ze swoją siostrą, poetką – Julią Hartwig. Artysta stosował techniki klasyczne, ale przede wszystkim poszukiwał i eksperymentował. Zmieniał obraz, stosował jego grafizację dochodząc do przedstawień abstrakcyjnych. Stylizacje malarskie, solaryzacje, kolaże, fotomontaże, traktowanie w sposób odmienny koloru w fotografii – to były jego żywioły. Z tej różnorodności potrafił sformułować niepowtarzalny styl, naznaczony wielkim ładunkiem indywidualności. Zajmował się przede wszystkim fotografią pejzażową, w której realizował liczne eksperymenty formalne. Przez pewien czas polubił fotografię teatralną, ale najbardziej znane są inspirowane impresjonizmem czarno-białe pejzaże z rozpoznawalną wierzbą.

Edward-Hartwig4
Wystawa przypada w 10 rocznica śmierci artysty. Zmarł on we wtorkowy wieczór, 28 października 2003. Miał 94 lata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.