Kodak, Nokia i Microsoft

Loga3

Co łączy te wszystkie firmy ? Dwie pierwsze były kiedyś gigantami, ostatnia jest jeszcze wielką korporacją. Ponad rok temu Eastman Kodak Company zgłosił przed nowojorskim sądem wniosek o ochronę przed wierzycielami, później podjął decyzje że zamierza całkowicie wycofać się z rynku dedykowanych urządzeń fotograficznych. Dzisiaj pojawił się komunikat firmy o wyjście ze stanu upadłości.

Kodak przez dziesiątki lat był jedną z najlepiej rozpoznawalnych światowych marek. Niestety, zachowawcza polityka firmy (tu link do wypowiedzie b. prezesa) spowodowały narastające kłopoty. Wartość firmy spadła z 31 miliardów dolarów (w 1996 r.) do 150 milionów pod koniec 2011 roku. Nie jest prawdą, że o finansowej klapie zadecydowała fotografia cyfrowa, raczej Kodak nie zauważył na czas i nie uwzględnił w wystarczającym stopniu przede wszystkim zmian rynkowych i trendów konsumenckich (Don Strickland, były wiceprezes koncernu, stwierdził, że już w 1992 roku Kodak mógł masowo wypuszczać na rynek „cyfrówki”, ale nie było zgody w zarządzie na taką decyzję). Po decyzji o wyściu ze stanu upadłości Kodak będzie już tylko małą, niszową firmą i skupi się rynku druku i usług dla przedsiębiorstw.

Podobna historia spotkała fińską Nokię, która jeszcze kilka lat temu warta była ok 400 mld dolarów. Również była jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek. Przez lata była potentatem na arenie nowych technologii. Również przespała zmieniające się trendy rynkowe, ustąpiła pola Apple, Samsungowi czy HTC. Obecnie jej wartość to raptem 20 mld dol, do tego ciągłe straty finansowe i nieskuteczna strategia. Nie złożyła jednak wniosku o upadłość ale postanowiła sprzedać dział telefonów komórkowych. Nabywcą jest Microsoft, transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale 2014 roku. Nokia zajmie się m.in. rozwiązaniami z zakresu infrastruktury sieciowej.

W przeszłości podobny los spotkał m.in. Agfę. Firma wycofała się z fotografii i obecnie skupia się na poligrafii. Z kolei Polaroid zbankrutował w 2001 roku, Minolta która wcześniej połączyła się z Konicą (Konica-Minolta) sprzedała swoje rozwiązania optyczne i systemy firmie Sony. Wycofano się z produkcji wszystkiego co miało związek z fotografią (filmy, minilaby itd.). W Polsce było kilka podobnych wypadków w branży fotograficznej, ale z uwagi na brak przemysłu optycznego dotyczyło to tylko dystrybutorów. Najgłośniejszy to upadk firmy Eurocolor która …”ze względu na zbieg wielu niekorzystnych czynników (…) została zmuszona do trwałego zaprzestania realizowania swoich zobowiązań”…

Nic nie trwa wiecznie, giganci upadają aby zrobić miejsce dla innych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.