Michał Cała. Metropolia

Michal-Cala1
Michał Cała po zakończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej zamieszkał w Tychach i od połowy lat siedemdziesiątych poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu. Na jego zdjęciach zobaczymy krajobraz przemysłowy i miejski Górnego Śląska, Zagłębia i Wałbrzycha tj. obiekty przemysłowe, hałdy, robotnicze osiedla i ludzi w nich mieszkających.

Michal-Cala2
Projekt „Metropolia” był realizowany w różnych miejscowościach Górnego Śląska i Zagłębia później tj. od 2004 do 2013 roku. Łączy cechy dokumentu z działaniami artystycznymi, ale wykracza poza ramy mechanicznej rejestracji. Jego zamysłem jest ukazanie skali i form transformacji, jaką przechodzi region. Najbardziej dotyka to najstarszych elementów miast, bowiem ich przeobrażenia następują najszybciej. Zmienia się ich charakter, w miejsce dominujących w strukturze urbanistyczno-architektonicznej elementów przemysłowych wkraczają nowe rozwiązania akcentowane wizualnymi desygnatami.

Michal-Cala3
Autor zderzając na swych fotografiach różne elementy koegzystujące w tej niedookreślonej rzeczywistości, oddaje klimat czasu i miejsc. Jego przejawami są ślady wkraczającej zewsząd komercji, najdosadniej widoczne w postaci krzykliwych, dominujących natłokiem i wielkimi formatami reklam. Społeczny wydźwięk projektu akcentują prace obnażające proces pauperyzacji pewnych środowisk, ich ubożenie i wkraczanie tandetnych elementów konsumpcjonizmu. Dramatycznie sytuując w tym środowisku człowieka, nie jako podmiot, ale jako jego element, ujawnia socjologiczny charakter swych refleksji. Założenia „Metropolii” wpisują się we współczesną potrzebę i próbę redefinicji ikonografii regionu.

Michal-Cala4Dzisiaj o o godz. 17 w w Muzeum Śląskim w Katowicach nastapi otwarcie jego wystawy. Potrwa ona do 7 stycznia 2014 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.