Materia nieZŁOMna

Veroniq-Zafon1
Jak połączyć zupełnie odmiennych materie – kobiece ciało i… złom ? Współpraca Veroniq Zafon z firmą zajmującą się skupem i przeróbką złomu, zaowocowała inspiracją. Powstała niezmiernie ciekawa seria fotografii na których udała się symbioza elementów tak różnych jak ciało kobiece i kawałki metalowych odpadów.

Veroniq-Zafon4
Veroniq Zafon to pseudonim artystyczny bytomianki – Weroniki Drozd. Zdjęcia powstały przy okazji wydania pierwszego, kalendarza firmy Olmet. W rolach modelek występują dwie gimnastyczki, na prezentowanych fotografiach ciało jest prawie wtórne, jednakże zauważalne i wspiera pojawiające się różne metalowe kształty.

Veroniq-Zafon5
Fotografie Zafon są subtelnymi czarno-białymi aktami, kontrast pomiędzy starymi, zużytymi przedmiotami a pięknem kobiecego ciała, jest przykładem dyfuzjonizmu, czyli połączenia przeciwstawnych sobie składników w nową całość, który nie jest nosicielem tradycyjnych przedmiotowych treści. Zewnętrzna powłoka modelki – chociaż niewątpliwie atrakcyjna – przestaje być zwykłym przedmiotem pożądania czy w najlepszym przypadku estetycznej kontemplacji, staje się natomiast równorzędnym z innymi elementem konstrukcji obrazu.

Veroniq-Zafon2
Veroniq Zafon dzięki wyobraźni, dyscyplinie formalnej, warsztatowej precyzji udało się stworzyć dzieła sztuki – sztuki nie tylko o charakterze kontemplacyjnym, ale tej wyższej, aktywizującej skojarzenia, emocje, prowokującej odbiorcę do intelektualnej gry i – co istotne dla fotografii sensu stricto – pozbawionej trywialności cyfrowych udziwnień i ingerencji.

Veroniq-Zafon3
Dzisiaj o godz. 18, w Galerii Jasna w Rybniku odbędzie się otwarcie wystawy. Można ją oglądać do 31 października 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.