Wenus

Pawelec-Wladyslaw_3
W Galerii Asymetria w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Władysława Pawelca „Wenus”. To pierwsza od paru lat ekspozycją prac tego artysty w naszym kraju, który na stałe wprowadził do polskiej fotografii erotykę. Prezentowane są zdjęcia w większości nieznane.

Pawelec-Wladyslaw_4
Władysław Pawelec przez ponad 30 lat zajmował się portretem i kobiecym aktem. Jest autorem głośnych wystaw Monika (1974) i Natalia (1979). Na świecie uznanie przyniosła mu książka Friends of Zofia (1985) wydana przez amerykańskie Melrose Square Publishing. Brał udział w wielu wystawach zagranicznych, m.in.: World Press Photo w Hadze (1966 r.), APA International Exhibition of Photography w Tokio (1978). W 1983 roku został wydany ilustrowany zdjęciami Pawelca, pierwszy w Polsce kalendarz typu „pin-up” w masowym nakładzie 200 tysięcy egzemplarzy.

Pawelec-Wladyslaw_5
Pawelec początkowo studiował medycynę, później pracował w laboratoriach i instytutach badawczych przemysłu farmaceutycznego, Dość wcześnie ujawniły się jego zainteresowania portretem i aktem kobiecym. Wystawa w warszawskiej Asymetrii pokazuje jego ewolucję, m.in. poprzez eksperyment, w poszukiwaniu wyjątkowej ekspresji w kobiecym akcie.

Pawelec-Wladyslaw_1Ekspozycję można oglądać do 23 września 2013 roku. 

Tytuł ekspozycji w Galerii Asymetria nawiązuje chyba do sławnej krakowskiej wystawy „Venus”. Ta cykliczna prezentacja aktu i portretu odbyła się po raz pierwszy w 1970 r. Jej sukces sprawił, że od następnego roku impreza zyskała zasięg międzynarodowy. W konkursach brały udział tysiące najlepszych fotografów z ponad 90 krajów, a do galerii Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego w pałacu Pugetów ustawiały się kilometrowe kolejki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.