Wywołani i utrwaleni

Niezabitowska-M_1
Już od poniedziałku w warszawskim Centrum Łowicka można będzie oglądać wystawę Marii Niezabitowskiej „Wywołani i utrwaleni – Stodoła w latach 1967-2012″. To „podróż w czasie” do lat siermiężnego socjalizmu Gomułki, kolorowej epoki Gierka i ponurego okresu stanu wojennego. Wszystko wokół klubu studenckiego „Stodoła”.

Klub otwarto oficjalnie 5 kwietnia 1956 roku. Mieścił się w dawnej stołówce budowniczych Pałacu Kultury. Po ich wyjeździe z Polski, budynek przydzielono Politechnice Warszawskiej. Pełnił również rolę stołówki, a wieczorem sali balowej i kabaretu. „Stodoła” zmieniała swoją siedzibę wielokrotnie – następną lokalizacją był barak przy ulicy Trębackiej, później świetlica PKP. Do 1972 roku siedziba klubu mieściła się przy Nowowiejskiej, obecny lokal znajduje się przy ulicy Batorego.

Niezabitowska-M_2
Od samego początku „Stodoła” prowadziła bardzo ożywioną działalność kulturalną, przede wszystkim kabaretowo-teatralną. Występowali tacy artyści jak: Ewa Bem, Elżbieta Jodłowska, Krzysztof Knittel, Wojciech Mann, Krzysztof Materna, Czesław Niemen, Andrzej Rosiewicz, Magdalena Umer, Jan Wołek. Klub stał się również mekką jazzu, organizował pierwsze edycje „Jazz Jamboree”. Był też Dyskusyjny Klub Filmowy, Studenckie Centrum Filmowe. Działała Grupa fotograficzna „Stodoła 60”.

Niezabitowska-M_3
Lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku przyniosły zmianę. Potańcówki zostały zamienione na dyskoteki, pojawiły się zespoły rockowe. Przy klubie działała sekcja tańca towarzyskiego, a także Teatr Akt. Niestety przełom XX i XXI wieku to już całkowicie działalność komercyjna. Zostały zlikwidowane sekcje zainteresowań, „Stodoła” stała się przedsięwzięciem prywatnym korzystajacym z mitu dawnego klubu studenckiego. Obecnie jej główna działalność to wynajem sali na koncerty rockowe i imprezy zamknięte.

Prezentowana w Centrum Łowicka wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza, przedstawia życie studentów klubu, druga, pokazuje te same osoby trzydzieści lat później. Na fotografiach możemy rozpoznać m.in. Magdę Umer, Elżbietę Jodłowską, Krzysztofa Maternę, czy Waldemara Dąbrowskiego.

Maria Niezabitowska- Łucyk ukończyła Technikum Fototechniczne w zakresie Technologii Przemysłu Fotochemii i Filmu. Jest pracownikiem warszawskiej ASP na wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. (wcześniej na wydziale Grafiki, później Architektury Wnętrz). Ukończyła Podyplomowe Studium Fotografii Naukowej i Technicznej wydziału Biologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz w 1989 roku Wyższe Studium Fotografii. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymała Nagrody Rektorskie ASP I, II i III stopnia. Jest członkiem ZPAF.

Wystawa czynna jest do 9 października 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.