Untitled Horrors

Cindy-Sherman3
Od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Cindy Sherman fotografuje samą siebie wcielając się w role gwiazdy kina, gospodyni domowej, czy starszej pani. Do niedzieli w Oslo będzie prezentowana wystawa artystki pt „Untitled Horrors”.

Najbardziej znany cykl zdjęć Sherman nosi nazwę „Untitled Film Stills”. To 69 czarno-białych zdjęć na których odgrywa ona różne stereotypowe kobiece role. Artystka czerpie swoje pomysły z kultury masowej, na swoich portretach postarza się lub odmładza. Poprzez swoje fotografie spiera się z normami i przyzwyczajeniami kulturowymi, z damsko-męskimi schematami zbudowanymi przez hollywoodzkie filmy z lat 50. i 60.

Cindy-Sherman2
„Untitled Horrors” w Astrup Fearnley Museum of Modern Art to szeroki wybór prac artystki od połowy lat 70. do dnia dzisiejszego. Wystawa, którą trudno nazwać feministyczną, pokazuje jej własną koncepcję świata. Projekt wydaje się prosty i spójny. Sherman jest prawie zawsze obecna na zdjęciach, których nie można nazwać portretami. Ekspozycja wiąże się z pojęciami postrzegania oraz manipulacji wizerunkiem człowieka, artystka tworzy nowe interpretacje znanych zjawisk, bada kulturę popularną i kody kulturowe. Zdjęcia Sherman są doskonałą podstawą do refleksji nad pojęciami reprezentacji i tożsamości.

Cindy-Sherman1

Cindy Sherman (ur. 1954). Pochodzi z New Jersey, jej praca Untitled #153 z 1985 roku należy do najdrożej sprzedanych fotografii na świecie. Zapłacono za nią na aukcji 2,7 mln. dolarów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.