Color in the street

Robert-Walker1
Robert Walker zajmuje się fotografią uliczną, tematem jego zdjęć są głównie wielkoformatowe reklamy umieszczane w przestrzeni wielkich miast. Artysta w swojej twórczości dokonuje subiektywnego przedstawienia tych skupisk ludzkich jako wielkiego nośnika ogłoszeniowego: scalonego, niezwykle chaotycznego i co najważniejsze – kolorowego.

Ta najważniejsza cecha jego fotografii wywodzi się m.in. z uwielbienia sztuką abstrakcyjną reprezentowaną przez Kennetha Nolanda i Morrisa Louisa. Źródłem były studia na wydziale malarstwa w Concordia University co z pewnością wpłynęło na jego decyzję wyboru koloru w fotografii. Należy podkreślić, że w jego pracach nie znajdziemy żadnego zdjęcia czarno-białego.

Robert-Walker4
Z kolei zauroczenie miastem zaczęło się chyba na dobre w momencie kiedy artysta zdecydował przenieść się do Nowego Jorku. Wcześniej być może dojrzewało, metropolia nie była mu obca – pochodził przecież z Montrealu. Podobnie Williama S. Burroughs, autora słynnego „Nagiego lunchu” także fascynowało duże miasto i Nowy Jork. Tu na marginesie – drogi artystów przecięły się – razem wydali książkę „New York Inside Out”.

Robert-Walker2
Teraz w warszawskiej Galerii RAL9010 prezentowana jest wystawa  Walkera „Color in the street” (została uzupełniona pracami wykonanymi w Wenecji i Warszawie). To co można o niej powiedzieć to, że trudno jest oprzeć się całości i tej zmysłowej sile fotografii atakujących oko czystą intensywnością barw. Artysta rejestruje pejzaż miasta pełnego plakatów, reklam i znaków, nie próbuje szukać jego indywidualnego charakteru. Dla niego współczesne metropolie są do siebie bardzo podobne. Te same reklamy, podobne loga, budynki i ludzie (jeżeli występują). Człowiek na jego zdjęciach jest tylko tłem, został zepchnięty na margines. Podkreśla to anonimowość jednostki, anonimowość miasta, a zarazem unifikację wielkich metropolii.

Robert-Walker3
Wystawa czynna jest do 12 października.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.