Gerald Howson – bardzo polska sprawa

Gerald-Howson_2
W najbliższy czwartek, 26 września o godz. 18 w warszawskim Domu Spotkań z Historią nastąpi otwarcie wystawy „Gerald Howson – bardzo polska sprawa”. Ekspozycja, której kuratorem jest Bogdan Frymorgen, składa się z blisko 60 czarno-białych fotografii wykonanych przez brytyjskiego malarza, fotografa i historyka Geralda Howsona w 1959 roku w Polsce.

Gerald Howson urodził się w Londynie w 1925 roku. W połowie lat pięćdziesiątych był fotoreporterem, później kierował katedrą fotografii w Wimbledon College of Art w Londynie. W 1959 przyjechał do Polski na zlecenie nieistniejącego już czasopisma „The Queen”. Miał wykonać fotografie do artykułu o zimnowojennych realiach naszego kraju. Był w Lublinie, Krakowie, Nowej Hucie i Warszawie. Uwidaczniał wszystko to co jego zdaniem było niebrytyjskie; szary tłum w kolejkach, nowe budynki i domy towarowe wyrastające obok powojennych zgliszcz, przygnębienie na twarzach dorosłych obok totalnej beztroski u dzieci.

Gerald-Howson_6

Gerald-Howson_1
Posępne wrażenie sprawiają przytłaczające blokowiska powstającej Nowej Huty, czy np. grupa ludzi grająca w karty. Howson stara się jednak odnaleźć w tej rzeczywistości gomułkowskiej nutę optymizmu – fotografuje odbudowę Starego Miasta, czy rodzinne pikniki na trawie obok nowego Stadionu Dziesięciolecia. Odwiedza również dawne dzielnice żydowskie, poznając ich dramatyczną historię i rejestruje pustkę okaleczonych ruin.

Gerald-Howson_4
Po powrocie do Londynu czekało go jednak rozczarowanie– redakcja uznała, że jego zdjęcia nie nadają się do publikacji gdyż są zbyt przygnebiające. Artykuł nie powstał. Spośród kilkuset fotografii, zaledwie kilka opublikował brytyjski dziennik „The Daily Telegraph”. Archiwum trafiło do szuflady, gdzie przeleżało prawie pół wieku. Fotografie „odkrył” Bogdan Frymorgen.

Gerald-Howson_3
Niektóre zdjęcia były już pokazywane w naszym kraju m.in. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Trzydzieści fotografii tworzyło wystawę „Lajkarz z Londynu” która była prezentowana w zeszłym roku w Ośrodku Brama Grodzka w Lublinie.

Gerald-Howson_5
Wystawa potrwa do końca grudnia, w 2014 roku ma zostać również zaprezentowana w Londynie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.