Dokument

chris-niedenthal-dokument6
Już po otwarciu wystawy Chrisa Niedenthala „Dokument”. Ekspozycja jest prezentowana w Tarnowskim Centrum Kultury. Tam też, 18. października br., odbędzie się spotkanie z autorem które poprowadzi Marek Grygiel.

Wystawa koncentruje się na najwcześniejszej działalności fotoreporterskiej Niedenthala w Polsce w latach 70.-80. Autor czterdzieści lat temu przyjechał do kraju swoich rodziców. Ukończył właśnie studia fotograficzne w London College of Printing. Pracował jako fotoreporter prasowy, początkowo był wolnym strzelcem. Po kilku latach, objął funkcję korespondenta „Newsweeka” w Polsce. Jego debiutancki materiał fotograficzny przedstawiał „nielegalne”, tworzone w PRL mimo zakazu władz państwowych, prowizoryczne kościoły. W 1978 roku, tuż po wyborze Karola Wojtyły na papieża, Chris Niedenthal był pierwszym fotoreporterem, który zrealizował reportaż w jego rodzinnym mieście, Wadowicach. W kolejnym roku, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka”. Przedstawiało Jana Pawła II pozdrawiającego wiernych na Jasnej Górze. Niedenthal był także – wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem – pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku.

chris-niedenthal-dokument4
Ekspozycja pokazuje zmiany zachodzące w mentalności i kulturze. Prezentuje też jak radzili sobie ludzie w tym czasie, zgrzebną codzienność, która dla fotografa z Wielkiej Brytanii była szczególnie absurdalna lub dramatyczna. Autor w doskonały sposób uchwycił kwintesencję chwili i decydujący moment, pokazuje drobne szczegóły polskiego krajobrazu, dokumentuje zderzenie oficjalnej rzeczywistości z prawdziwym życiem i ludźmi.

chris-niedenthal-dokument5
Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Pomysłodawcą ekspozycji jest Adam Mazur, kuratorką Anna Szynwelska, która dokonała selekcji zdjęć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.