Zbigniew Dłubak – Struktury ciała

Dlubak-struktury1
Dzisiaj w warszawskiej Galerii FAF nastąpi otwarcie wystawy „Zbigniew Dłubak – Struktury ciała”. Ekspozycja, w szerszej wersji, po raz pierwszy prezentowana była w ramach programu głównego tegorocznego festiwalu Photoespaña w Madrycie.

Aktu w twórczości Zbigniewa Dłubaka, jednego z najważniejszych polskich fotografów powojennej awangardy, pojawia się około 1958 roku. Pozostał on głównym motywem w jego twórczości fotograficznej do końca jego aktywności artystycznej. Artysta nie był jednak nigdy uważany za specjalistę od aktu.

Dlubak-struktury3
Paradoks ten można tłumaczyć tym, że akty Dłubaka były zawsze poddane logice modernizmu – służyły wypowiedziom na temat języka fotografii, struktury powstawania i odczytywania znaczeń czy mechanizmów działania odbioru wzrokowego. Zagadnienia te wysuwane na pierwszy plan, przesłaniały fakt, że owe teoretyczne rozważania prowadzone są na fotografiach nagiego kobiecego ciała.

Dlubak-struktury4
Kiedy Zbigniew Dłubak realizował pierwsze projekty artystyczne oparte na seriach aktów kobiecych, rewolucja w myśleniu i mówieniu o ciele właśnie się dokonywała. Nie miała ona jednak szerokiego oddźwięku w Polsce ani szczególnego wpływu na twórczość tego autora. Rzeczywisty kontekst dla Ikonosfer i Gestykulacji to szeroko rozumiany modernizm, z jego zainteresowaniem specyfiką medium, strukturalizmem i autonomią sztuki.

Dlubak-struktury2
Wystawa czynna do 30 października 2013, wernisaż w godz. 17- 22.

Zbigniew Dłubak wywarł wielki wpływ na rozwój fotografii w Polsce. Był fotografikiem, artystą malarzem, a także organizatorem wielu imprez o charakterze artystycznym, wystaw i sympozjów. W latach 1953-1972 zajmował stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika „Fotografia”.

Zobacz wideo:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.