Zdjęcie miasta. Fotografia warszawska i praktyki pokrewne

Zdjecie-miasta3
W Nowym Teatrze można oglądać wystawę „Fotografia warszawska i praktyki pokrewne”. Obok zdjęć obecne są również filmy Akademii Ruchu, Tomasza Sikorskiego, Krzysztofa Bendkowskiego, Krystyny Piotrowskiej, czy Mikołaja Długosza.

Prezentowane prace przedstawiają zarówno wizjonerskie, pełne rozmachu panoramy miasta, ale też w wielu wypadkach obrazy ruin i katastrofy. Nie chodzi tu jednak tylko o nawiązanie do wojennych ruin znanych ze zdjęć Chrząszczowej czy Chomętowskiej. Katastroficzne wizje obecne są we współczesnych pracach Zbigniewa Libery, Tomasza Szerszenia, czy Mariusza Hermanowicza.

Zdjecie-miasta1
Wystawa pokazuje nam szereg możliwych interpretacji miasta przez artystów, konfrontuje mieszkańców Warszawy z ich subiektywnymi wizjami, dostarczając jednocześnie podstawowych danych o samym mieście – panoram, portretów typów warszawskich. Ciekawą projekt przygotował Dominik Lewiński, który zajął się zamkniętymi osiedlami, z kolei Jan Smaga dokumentował ulicę Puławską i pokazał, jak centrum zmienia się w peryferia. Mariusz Hermanowicz, nieżyjący już fotograf, przygotował projekt, który od strony formalnej jest rejestracją powstawania Ursynowa. Na uwagę zasługuje Kuba Dąbrowski który stworzył zestaw prac, która składa się ze zdjęć ulic na których mieszkał po przeprowadzce z Białegostoku do Warszawy.

Zdjecie-miasta2
I chociaż na wystawie nacisk położony jest na twórców współczesnych, tak znanych jak Mikołaj Długosz, Maurycy Gomulicki, Aneta Grzeszykowska, Nicolas Grospierre, Zbigniew Libera, Konrad Pustoła, Joanna Rajkowska, to na, skoncentrowanej na Warszawie, ekspozycji nie mogło zabraknąć klasyków w rodzaju Leonarda Sempolińskiego, Zbigniewa Dłubaka, czy Zofii Chomętowskiej. W ten sposób najnowsze, wyprodukowane specjalnie na wystawę dzieła osadzone są w kontekście historycznym, co pozwala lepiej uchwycić zmianę jaka dokonała się w Warszawie.

Zdjecie-miasta4
Kuratorem wystawy jest Adam Mazur, ekspozycji, która potrwa do 24 listopada, towarzyszą spotkania autorskie, wykłady i prezentacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.