Eastreet

Eastreet1
Już od czwartku tj. 3 października, w Centrum Kultury w Lublinie będzie można oglądać wystawę fotografii ulicznej Europy Wschodniej pt. Eastreet. Ekspozycji, która odbywa się w ramach festiwalu Integracje-Mediacje, towarzyszyć będzie dyskusja na temat fotograficznej dokumentacji przestrzeni publicznej.

Jest to pierwsza tak duża zbiorowa prezentacja fotografii ulicznej artystów z Europy Wschodniej, ze szczególnym ukierunkowaniem na kraje Partnerstwa Wschodniego czyli z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, ale nie tylko – można też ogladać fotografie z pozostałych krajów Europy Wschodniej, Południowo-Wschodniej oraz Rosji i byłych republik.

Eastreet2
Organizatorzy zorganizaowali wystawę w formie konkursu, ale bez nagród – w ciągu niecałych dwóch miesięcy od momentu ogłoszenia projektu otrzymali ponad 4 tys. zdjęć od autorów z całego świata. Fotografie stworzone w różnych okolicznościach i momentach, z różnym podejściem, przeróżnym sprzętem, od telefonów po analogowy średni format. Wszystkie połączone tą samą intencją: przyjrzenia się i pokazania człowieka uwikłanego w przestrzeń publiczną Europy Wschodniej. Priorytetowym wymaganiem było to, aby nadesłane fotografie w oryginalny sposób dokumentowały życie codzienne, przestrzeń publiczną oraz interakcję z tą przestrzenią i jej wpływ na życie.

Eastreet3
Po dwóch etapach selekcji wybrano około 300 bardzo ciekawych prac, nad którymi kuratorzy Joanna Kinowska, Aleksandra Bochenek, Grzegorz Ostręga, oraz Tomasz Kulbowski później pracowali. Od początku organizatorzy byli zgodni, że chcą aby Eastreet był wystawą fotografii, dlatego podczas całego procesu selekcji, kierowali się przede wszystkim jakością samych zdjęć, ich narracją, a w mniejszym stopniu nazwiskami czy dorobkiem poszczególnych autorów. W ten sposób wyłoniła się finałowa grupa 81 fotografii, które tworzą Eastreet.

Warto zobaczyć, wystawa potrwa do 30 października 2013 roku w Centrum Kultury w Lublinie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s