Dwa psy z Nikiszowca

Karas-MJ_1
W Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze jest prezentowana wystawa Marka Jana Karasia „Dwa psy z Nikiszowca“. To opowieść o sławnym Nikioszowcu który obecnie jest jedną z dzielnic Katowic.

Co jest takiego fascynującego w Nikiszowcu że wszyscy go fotografują? Wystarczy wymienić Krzysztofa Niesporka, Arkadiusza Golę, Antoniego Kreisa czy Stanisława Michalskiego. Czyżby tęsknota za latami minionymi? Może za atmosferą tego „miasta-ogrodu”? To przecież nie są postindustrialne obiekty które fascynują np. Wojciecha Trząskę. Może Nikoszowiec przyciąga tym że jest wpisany do rejestru zabytków i na każdym kroku można spotkać się „żywą historią”.

Karas-MJ_3Początkowo było to osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche”. Zajmowało obszar 8 hektarów, i składało się kilkudziesięciu budynków dla siedmiu tysięcy mieszkańców. Trzykondygnacyjne bloki zostały zestawione w czworoboki o wspólnych podwórzach i połączyli je z sąsiednimi blokami nadwieszkami przerzuconymi wprost nad ulicą. Na podwórzach znajdują się komórki, pomieszczenia gospodarcze, czy chlewiki. Jest też piec do wypieku chleba.

Karas-MJ_2
Fotografie Karasia opowiadają o Nikiszowcu, jednakże nie o miejscu, lecz o bajkowej krainie. Zwraca uwagę sposób kadrowania krajobrazu, odbiegający od klasycznych wzorców fotografii dokumentalnej. Artysta stosuje skróty i przerysowania perspektywiczne, często powiększa pole pierwszego planu. Dba o ukazanie walorów unikatowego pejzażu, a nade wszystko o przekazanie nastrojów. Jego Nikiszowiec zbudowany jest z szarości i brązów.

Karas-MJ_4Artysta stosuje tradycyjną technikę bromu czarno-białego, w której ręcznie wprowadza substancję barwiącą wybrane fragmenty fotogramu na kolor brunatny lub sepię z elementami niebieskiej poświaty. W zestawieniu z fragmentami ocieplonych brązów, tym mocniej przemawiają fragmenty pejzażu szarego, neutralnego, stanowiącego o wyrazie artystycznym fotografii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.