Black Pool of Ireland

Katarzyna-Kalua1
W Galerii Drugiego Planu mieszczącej się w Domu Kultury Chwałowice szykuje się wystawa Katarzyny Kryńskiej pt. Black Pool of Ireland. To seria zdjęć będących opowieścią o stolicy Irlandii i jej mieszkańcach.

Katarzyna Kryńska, znana jako Kalua, jest miłośniczką fotografii analogowej, swoje prace prezentowała na wystawach indywidualny i zbiorowych w Polsce, Irlandii, Portugalii, Holandii, Niemczech i USA. „Black Pool of Ireland” nie jest jej nowym projektem, był on już pokazywany w gliwickiej Galerii Secesja. Ale jest rozwojowy, co oznacza że dochodzą nowe zdjęcia.

Katarzyna-Kalua3
Zastanawiajacy jest tytuł ekspozycji. Jak tłumaczy autorka, nazwa, której nikt inny prócz Irlandczyka nie potrafi wyjaśnić, ma dwie wersje pochodzenia. Pierwsza mówi, że Dubh-Linn to po irlandzku „czarny staw”, który pojawił na styku rzek Liffey i Poddle. W tym miejscu zbudowano osady gaelickie. Inna teoria głosi o skandynawskich korzeniach. Irlandia najeżdżana była wielokrotnie przez Wikingów, z których wielu osiedliło się porzucając zbójecki tryb życia na rzecz handlu i rzemiosła. Niejasność pochodzenia nazwy i wskazywanie dwóch głównych źródeł doskonale obrazuje Irlandię, również dzisiaj. Dwie dawne kultury zostały uzupełnione przez tradycje przywożone przez nowych osadników, tworzą fascynującą nową jakość.

Katarzyna-Kalua2

Katarzyna-Kalua4Wernisaż odbędzie się w niedzielę podczas Wieczoru Sztuk z Gwiazdami, zdjęcia będzie można oglądać do 8 stycznia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.