Stand By

Rayss-A_1
We wtorek w Leica Gallery odbędzie się otwarcie wystawy „Stand By” kolektywu Sputnik Photos. To opowieść o współczesnej Białorusi  która dzieje się na peryferiach, w mikroświatach, teoretycznie z dala od polityki. Warto zobaczyć zdjęcia, warto też porozmawiać z autorami.

Panczuk-A_2Białoruś fascynuje fotografów. Co ich przyciąga? Co staje się obiektem autoprezentacji w kraju, który podobno nie ma tożsamości narodowej? Niby oczywistym jest, że stolicą tego kraju jest Mińsk, zaś głową państwa Łukaszenko, ale dla przeciętnej osoby te informacje to zarazem początek i koniec wiedzy o Białorusi. Warto zatem zadać pytania o to jaka jest ta dzisiejsza Białoruś i jacy są jej mieszkańcy?

Panczuk-A_1
Siedmiu fotografów ze Sputnik Photos odwiedziło ten kraj. Chcieli zobaczyć, co kryje się pod stwierdzeniem ostatnia dyktatura w Europie. Każdy z nich przedstawił inny, interesujący dla niego, wycinek obrazu współczesnego „łukaszenkolandu”. Jan Brykczyński pokazuje Puszczę Białowieską – przestrzeń łączącą Polskę i Białoruś. To prezentacja nieco przewrotna – bo nie chodzi o wielkie dzikie ostępy, co o miejsce puszczy w codziennym życiu nadgranicznej społeczności. Agnieszka Rayss fotografowała weteranki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej które walczyły w partyzantce, prowadziły samochody na front, pracowały jako pielęgniarki. Adam Pańczuk skupił się na dokumentacji mody wśród młodych osób spotkanych na ulicy, zaś Manca Juvan poświęciła się fotografowaniu osób marzących o lepszym życiu w Nowym Jorku.

Liankievich-A_1
Choć większość z nich to doświadczeni, wielokrotnie nagradzani fotografowie, i tak trudno im było – najpierw zrozumieć Białoruś, a potem o niej opowiedzieć obrazami. Razem chcieli pokazać codzienne życie Białorusi, sprawy pozornie dalekie od świata polityki i reżimu, fakty nieobecne w relacjach medialnych. Fotografowie trafili do różnych miejsc, dotknęli różnych tematów.

Rayss-A_2
Na koniec pojawia się pytanie dlaczego wystawa nosi tytuł „Stand by”. Otóż to jeden z projektów Justyny Mielnikiewicz w którym autorka przedstawia kobiety w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami, które zdecydowały się zostawić swoje namiary w biurze matrymonialnym dla zagranicznych klientów.

Wystawa potrwa do 26 stycznia 2014 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.