Ludzie z węgla

Dyminski-B_1
Do końca roku, w jastrzębskiej Galerii ”Pod sową”, można oglądać wystawę fotografii górniczej Bolesława Dymińskiego. Autor całe życie pracował w kopalni węgla „Manifest Lipcowy” (obecnie „Zofiówka”), w chwilach wolnych rejestrował wszystko co go otaczało: pochody 1-majowe, strajki, uroczystości Bożego Ciała. Zajmował się fotografią krajobrazową, uwidaczniał też swoich kolegów – górników.

Czy „Ludzi z węgla” Dymińskiego coś łączy z albumem „Ludze z węgla” Arkadiusza Goli? Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że nie ma żadnych konotacji, zbieżność tytułów jest przypadkowa. Dymiński dokumentuje pracę górników, najczęściej swoich kolegów i przyjaciół. Fotografował ich przez prawie cały okres pracy zawodowej. Zdjęcia Goli powstawały przez dziesięć z górą lat, jest to zapis zmian zachodzących w śląskiej rzeczywistości. Znajdziemy tam i opowieści wokół „walki o godność”, czyli wokół problemów pracowniczych na kopalni, „życia po życiu” – czyli górniczych emerytów, „strachu w szoli” – tragedii na dole albo „sztuki przeżycia – kradzieży na hałdach.

Dyminski-B_3
Prezentowane na wystawie zdjęcia Dymińskiego są inne, dalekie są pokazywania zmian gospodarczych po 1989 roku, np. związanych z restrukturyzacja przemysłu ciężkiego. Autor porusza się z aparatem po kopalnii, jego fotografie nie mają charakteru „laurkowego”. To autentyczne oblicze trudu górnika na dole, pracy ciężkiej, niebezpiecznej, niezdrowej i w ciemnościach. Do tego dochodzi temperatura 30 stopni i duża wilgotność. Ale mimo tego nie zobaczymy tam tragedii, łez, przeciwnie – na niektórych fotografiach koledzy Dymińskiego uśmiechają się i pozują.

Dyminski-B_2
Zdjęcia pokazują też jak małe to są przestrzenie, jak wypełnione są ciężkimi maszynami – kombajnami, transporterami i dużą ilością kabli energetycznych. Wśród nich człowiek, samotny i niczym nie osłonięty. Przed zawałami, metanem, i choć górnictwo, zwłaszcza węgla, jest krytykowane za brak ekologii i nieopłacalność, to węgiel nadal jest potrzebny.

Dyminski-B_4
Galeria „Pod Sową” mieści się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.