Wojtek Wieteska: jestem z Polski

Wojciech-Wieteska_1
Już za niecałą godzinę w warszawskim kinie Atlantic odbędzie się pokaz fotografii Wojtka Wieteski „Jestem z Polski”. Na żywo akompaniować będzie Stanisław Soyka.

Projektu „Jestem z Polski” został zaprezentowany w specjalnie przygotowanym i limitowanym albumie. Został on wydany jedynie w 400 egzemplarzach przeznaczonych dla instytucji zajmujących się fotografią, m.in: Muzeum Narodowego i Biblioteki Narodowej. W Atlanticu zobaczymy 393 prace.

Wojciech-Wieteska_2
Jaka jest Polska zapisana na fotografiach Wojtka Wieteski, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów? Jego świat, mimo że opatrzony datami, funkcjonuje poza zdarzeniami i poza czasem. Fotografie, wykonane w latach 1986-2013, są spojrzeniem na przemiany polskiej rzeczywistości zachodzące nie tylko w polityce, ekonomii i kulturze, lecz również w przestrzeni wizualnej. Zobaczymy kilka okresów historycznych: Polska przed okrągłym stołem (1986-1989), Polska przed wstąpieniem do UE (1990-2003), Polska w UE (2004-2011) oraz Polska dzisiaj (2012-2013).

Wojciech-Wieteska_3
W jednym z wywiadów Wieteska mówił, że dla niego każdy z powyższych okresów jest na swój sposób istotny, ale najważniejszy jest Epilog 2012/2013, ponieważ prowadzi go w nowe kierunki fotograficzne: mentalne, w fotografie wymyślane a później dopiero realizowane. Z kolei Adam Mazur podkreśla, że „Jestem z Polski” to zdjęcia które są „olśniewające i świeże”.

Po projekcji Artur Wolski, animator kultury związany z kinem Atlantic, przeprowadzi pogłębioną dyskusję z udziałem: Wojtka Wieteski, Krzysztofa Vargi i Adama Mazura. Zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć m.in. na pytanie o terytorialny wymiar sztuki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.