Everybody Street

Cheryl-Dunn-Everybody4
Kino Pod Baranami w Krakowie zaprasza miłośników fotografii ulicznej na pokaz dokumentu Cheryl Dunn „Everybody Street”. Projekcja rozpocznie się o 18,45 i poprzedzi ją krótka prelekcja jednego z wykładowców krakowskiej Akademii Fotografii.

W tym roku nowojorskie Seaport Museum zorganizowało wystawę poświęcona Alfredowi Stieglitzowi. Kuratorzy zlecili Cheryl Dunn nakręcenie dokumentu o nowojorskich fotografach ulicznych. Inspiracją było zdarzenie z 22 lutego 1893 roku kiedy to Stieglitz wyszedł na ulicę z aparatem i uwidocznił zimową Piąta Aleję. Parę lat później artysta wspominał wydarzenie następująco: …”stałem trzy godziny w ostrej burzy śnieżnej i czekałem na właściwy moment. Moja cierpliwość została należycie wynagrodzona.”…

Cheryl-Dunn-Everybody2
Film miał premierę w Toronto w HotDocs wiosną 2013 roku. W zaproszeniu na krakowską projekcję czytamy, że dokument jest „hołdem złożonym zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej”. Dziwnie to brzmi, słowo „zanikającej” jest chyba nie na miejscu. Street photography cieszy się nie tylko sporym zainteresowaniem przedstawicieli mediów, środowiska artystycznego i naukowego ale także codziennych odbiorców. Być może w epoce fotografii cyfrowej i Facebooka, na którego dziennie trafia 250 milionów zdjęć, fotografia uliczna zbanalizowała się. Jednak po filmie Dunn staje się jasne, że dobrego zdjęcia nie sposób przegapić, bo ma ono wręcz magnetyczną moc.

Cheryl-Dunn-Everybody1
Autorka dokumentu sama jest fotografem. Teraz wystąpiła w roli reportera i rozmawia z największymi gwiazdami fotografii ulicznej. Przepytuje ich o inspiracje, pasje i metody pracy. Interesują ją różne strategie których efektem jest uchwycenie tego jednego, ulotnego momentu. Jej bohaterami są: Bruce Davidson, Mary Ellen Mark, Elliott Erwitt, Jill Freedman, Jeffa Mermelstein, Martha Cooper. To nowojorscy pionierzy, którzy wychodzili z aparatem na ulice, a ich zdjęcia na zawsze zrosły się z tym miastem. Największe wrażenie robi oddanie i pasja fotografów: Martha Cooper godzinami czekała przy wiaduktach metra na właściwą kombinację graffiti, pociągu i architektury. Jill Freedman jeździła na akcje ze strażakami i policjantami przez całe lata.

Cheryl-Dunn-Everybody3
Everybody Street
Produkcja: 2013
Występują: Bruce Davidson , Elliott Erwitt, Jill Freedman, Bruce Gilden, Joel Meyerowitz, Rebecca Lepkoff, Mary Ellen Mark, Jeff Mermelstein, Clayton Patterson, Ricky Powell, Jamel Shabazz, Martha Cooper, Jeff Mermelstein, and Boogie, with Max Kozloff and Luc Sante.
Projekcja: 13 grudnia 2013 r., godz. 18.45, kino Pod Baranami w Krakowie

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.