Mija rok 2013. Podsumowanie

2013podsumowanie1Dobiega końca rok 2013, to dobry czas na podsumowanie działań i ocenę zrealizowanych obietnic. Jak minął, czy sprawdziły się przepowiednie? Warto też zastanowić się jakie premiery aparatów i „szkieł” będą miały miejsce w nadchodzącym półroczu.

Mijający rok należał chyba do udanych. Łącznie wszystkie znaczące firmy  zaprezentowały 124 aparaty cyfrowe (znaczące, bo w statystyce pominięto takie marki jak Praktica, GE i Agfa). Większość z nich to zaawansowane kompakty, liderem został Nikon (21 nowości), potem jest Sony (20 premier), trzecie miejsce zajmuje Fujifilm (18 szt.). Trochę niżej ulokował się Canon (17 premier), Panasonic (14 szt.) i Pentax (razem z Ricohem wychodzi 10 szt.). Zadziwiająco mało aktywny był Samsung który pokazał tylko 7 nowych modeli. I jak tu wierzyć w jego zapowiedzi zostania liderem w bezlusterkowcach (zobacz link).

canon-70d_5Natomiast „stałek” i zoomów pokazano o wiele mniej. W tej kategorii rotacja sprzętu przebiega znacznie wolniej. Łącznie pojawiło się 64 „szkieł”, na czołowe miejsce wysunęła się korporacja Sony (12 szt.), drugie miejsce należy do Nikona (11 szt.), a trzecie do firmy Ricoh Imaging Company Ltd (7 szt.). Dość słabo wypada Canon (4 szt.) być może premiery tegoroczne zostały przesunięte na wiosnę 2014 roku (zobacz link).

Rok temu japońskie czasopismo Nippon Camera wykonało analizę blogów fotograficznych i ogłosiło listę najbardziej oczekiwanych aparatów fotograficznych które powinny pojawić się w 2013 roku. Według autorów, Canon miał zaprezentować następujące modele: EOS 70D (marzec/kwiecień), EOS X7i (czewiec), EOS 7D MK II (sierpień/wrzesień) oraz EOS 3D (październik). Z przewidywań niewiele wyszło – 2 lipca pojawił się tylko Canon EOS 70D. Zamiast spodziewanych nowości firma pokazała EOSa 100D, 700D oraz model PowerShot G16. W przyszłym roku nie pojawi się EOS 7D MK II gdyż prace nad tym modelem zostały prawdopodobnie wstrzymane.

NikonDF_3
W 2013 Nikon miał zaprezentować dwie lustrzanki: D400 (czerwiec), D4x (październik). To także nie sprawdziło się, „przebojem” został Nikon Df. Firma główny nacisk położyła na lustra „entry level” i pokazała trzy modele: D5300, D610, oraz D7100. Lista oczekiwań Sony przedstawiała się skromniej (NEX-7R, NEX-F3R, oraz NEX-9) ale jej tegoroczna oferta była znaczna: Sony Alfa 7/7R, Alfa A3000, NEX-3N, NEX-5T, SLT-A58, Sony Cyber-shot DSC-RX10, DSC-RX100 II, DSC-RX1R. Pewnym zaskoczeniem dla fanów marki był bezkorpusowiec DSC-QX10 i DSC-QX100.

SonyA7R_2
Z kolei Ricoh Imaging Company Ltd miał pokazać Pentaksa K3 oraz 645D – II. Sprawdziło się to pierwsze. Niespodziankę miał sprawić Olympus ogłaszając wprowadzenie modelu: E-P5 (kwiecień), OM-D E-M7 (sierpień/wrzesień), oraz E-7 (wrzesień/październik). Pierwszy pojawił się na początku maja, natomiast OM-D E-M1 (trochę inny symbol) został pokazany 10 września.

fujifilmx-a1_6Autorzy raportu nie zapomnieli o koncernie Fujifilm – według nich firma miała zaprezentować następujące modele: X-M1 (kwiecień), X-PRO2 (czerwiec) oraz X-E2 (wrzesień). W praktyce wyszło inaczej – X-M1 pojawił się w czerwcu, a X-E2 w październiku. Zamiast X-PRO2 we wrześniu pojawił się X-A1. Na koniec Panasonic, oczekiwanym modelem był GF7 (marzec/kwiecień), G7 (sierpień), GX2 (listopad) oraz GH5 (grudzień). Premiery wyglądały inaczej: G6 i GF6 (kwiecień), GX7 (sierpień) i GM1 (październik).

 

One response to “Mija rok 2013. Podsumowanie

  1. Ciekawe podsumowanie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.