Polska w podróży

Chometowska-Z_1
Już w czwartek w warszawskiej Galerii Fundacji Archeologia Fotografii nastąpi otwarcie wystawy „Polska w podróży” Zofii Chomętowskiej. Przedświąteczny wernisaż będzie okazją na zapoznanie się z jej nieznanymi zdjęciami. Z kolei Fundacja przygotowała prezenty – pierwszych pięć osób które pojawią się na otwarciu otrzyma książkę „Kronikarki” ze zdjęciami Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej.

Chometowska-Z_2
W 1936 roku Mieczysław Orłowicz, kierownik Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji, ogłosił anonimowy konkurs na etat fotografa. Zofia Chomętowska pod godłem „Wrona” przesłała zestaw swoich zdjęć który komisji spodobał się najbardziej. Konkurs wygrała, do jej zadań należało sfotografowanie atrakcyjnych turystycznie miejsce na terenie II Rzeczpospolitej. Zdjęcia miały ozdabiać przedziały wagonów kolejowych i być używane jako ilustracje publikacji wydawanych przez Ministerstwo Komunikacji oraz w innych drukach służbowych tej instytucji. Miały też przyczynić się do zwiększenia mobilności obywateli, ożywienia turystyki i propagować pozytywny wizerunek kraju. Miały więc zadanie propagandowe.

Chometowska-Z_3
Eksponowane na wystawie prace łączą motywy a nie nazwy miejscowości, co pozwala skupić się na sile fotograficznego obrazu a nie tylko na jego historycznej czy społecznej wartości. Zobaczymy zarówno widoki oficjalne, jak i sprawiające wrażenie prywatnych, są ujęcia turystyczne ale też pełne humoru, we wszystkich zaś jest zapisana codzienność przedwojennej Polski.

Chometowska-Z_4
W styczniu pojawi się album „Zofia Chomętowska, Polska w podróży” i będzie on liczył ponad 400 stron. W środku znajdziemy w wiekszości niepublikowany, odnaleziony w archiwum material wykonany w dużej mierze dla Ministerstwa Komunikacji. Projekt graficzny: Krzysztof Bielecki. Teksty: Karolina Puchała-Rojek, Maciej Szymanowicz, Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Wystawa czynna: 20.12.2013-7.02.2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.