The Family of Man

The-Family-of-Man1
Będąc w Luksemburgu warto poświęcić więcej czasu na zamek w Clervaux i wystawę „The Family of Man”. To ta sama ekspozycja, która została zaprezentowana prawie sześćdziesiąt lat temu. Można ją oglądać do końca roku.

W 1951 roku, w samym środku zimnej wojny, amerykański fotograf Edward J. Steichen rozpoczął przygotowani do swojego życiowego planu. Był on wtedy dyrektorem Działu Fotograficznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i zaprosił wszystkich fotografów (zawodowców i amatorów) do nadsyłania swoich zdjęć.

The-Family-of-Man4
Jego apel spotkał się z olbrzymim odzewem, otrzymał około czterech milionów fotogramów z całego świata. Steichen wraz z asystentem Wayne Millerem wykonali mrówczą pracę i wybrali ponad pięćset zdjęć które zostały wykonane przez 273 autorów z 68 krajów. Powstała ekspozycja niezwykła, wśród nich są prace takich sław jak Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, Dorothea Lange, Robert Doisneau, August Sander i Ansel Adams.

The-Family-of-Man3
Wystawę otwarto w 1955 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Złożyły się na nią wyłącznie obrazy o charakterze reportażowym. Zdjęcia zostały podzielone na kilka głównych kategorii, takich jak narodziny, praca i rodzina, choroby, edukacja, dzieci, wojna i pokój. Pokaźną część ekspozycji stanowią wizerunki zwyczajnych ludzi w codziennych życiowych sytuacjach.

The-Family-of-Man2
Ekspozycja stała się wielkim manifestem fotografii humanistycznej, opowieścią o życiu ludzi na całej kuli ziemskiej. Była też fotograficzną manifestacją powojennego pokoju i pochwałą równości wszystkich ludzi. Z miejsca okrzyknięta ją kamieniem milowym w dziejach fotografii. Była pokazywana w ponad 150 muzeach na całym świecie, zobaczyło ją ponad 10 milionów ludzi. W 1959 roku była prezentowana w kilku miastach Polski (m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie). Później rząd amerykański, zgodnie z życzeniem Edwarda Steichena, przekazał ją obywatelom Wielkiego Księstwa Luksemburga. Podjęto decyzję o rekonstrukcje zdjęć, które zostały uszkodzone w trakcie długiej podróży. Wystawę przystosowana do współczesnych standardów.

Na koniec ważna informacja – ekspozycji nie można oglądać codziennie. Są dni w których zamek w Clervaux jest zamknięty dla zwiedzajcych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.