Foto Dorys

Dorys-B_1
W gmachu Biblioteki Narodowej można oglądać wystawę historyczną „Foto Dorys” prezentującej prace Benedykta Jerzego Dorysa. Wśród zdjęć zobaczymy portrety najpopularniejszych postaci przedwojennej i powojennej stolicy: ludzi nauki, sztuki, teatru. Ponadto jest pokazywany jego sławny przedwojenny cykl „Kazimierz nad Wisłą” oraz pejzaże i fotografie reklamowe.

Liczące blisko osiem tysięcy fotografii archiwum Benedykta Jerzego Dorysa przekazał Bibliotece Narodowej spadkobierca, prof. Ludwik Dobrzyński. Zdjęcia zostały częściowo zdigitalizowane, prace nad nimi jeszcze trwają.

Dorys-B_3
Benedykt Dorys jest postacią niezwykłą. Ten wybitny portrecista i fotograf mody interesował się pejzażem, architekturą i aktem. W swoich artystycznych fotografiach stosował technikę wielobarwnych przetłoków. Miał być muzykiem, uczęszczał do średniej szkoły muzycznej w Kaliszu. Amatorsko fotografował od 1914 roku, czternaście lat później zadebiutował na pierwszym Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Warszawie. W 1929 roku otworzył atelier fotograficzne. Był znanym portrecistą świata nauki, sztuki i polityki. Tworzył także zdjęcia reklamowe, śmiałe akty, pokazywał modę, architekturę, pejzaże.

Dorys-B_2
W latach 1931-32 stworzył niezwykły cykl dokumentalny „Kazimierz na Wisłą”. Uchwycił w nim najczęściej biedne życie małego prowincjonalnego polsko-żydowskiego miasteczka. Rejestrował przejawy biedy a nawet brzydoty o ekspresjonistycznym wyrazie. Jego fotografie wykraczały poza typowe prace portretowe, autor zarejestrował również wydarzenia z cyrku, w czym należy widzieć inspirację kulturą masową, co w fotografii polskiej tego czasu jest wyjątkiem. Zestaw zdjęć z Kazimierza uznaje się za pierwszy polski reportaż fotograficzny i należy do najważniejszych osiągnięć polskiej fotografii dokumentalnej okresu międzywojennego. Fotografie te po raz pierwszy zostały publicznie pokazane w latach sześćdziesiątych.

Dorys-B_4
Dorys po wojnie powrócił do stolicy, otworzył nowy zakład fotograficzny który działał do drugiej połowy lat 80. Wraz z Janem Bułhakiem, Marianem Dederko, Janiną Mierzecką i Januszem Podoskim założył Związek Polskich Artystów Fotografików, a w 1947 roku Warszawskie Towarzystwo Fotograficzne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.