Malcolm Whittle (1929-2013)

Malcolm-Whittle
Zmarł Malcolm Whittle. Nie wszystkim mówi to nazwisko, to dla przypomnienia – był on właścicielem firmy Elinchrom.

Malcolm Whittle urodził się w 1929 roku, swoją karierę w branży fotograficznej rozpoczął od handlu używanymi aparatami. W tym samym czasie w Wenezueli Gerry Demieville, założył firmę elektroniczną ELINCA S.A. Po niepowodzeniu powrócił do Szwajcarii i zainteresował się lampami błyskowymi . W 1962 roku rozpoczęła się produkcja, rok poźniej powstał pierwszy zasilacz do lamp o mocy 1000 Ws. Dziwna to była konstrukcja – zasilacz ważył 300 kg, jednym z elementów był specjalny olej pozwalający na odbiór ciepła. Gerry zmarł we wrześniu 1985 roku i Malcolm Whittle przejął firmę. Był najlepszym agentem Elinchroma w świecie. Nadawał się do tego świetnie – znał się na sprzęcie znakomicie. Pod jego kierunkiem wprowadzono inowacje, powstał m.in. EL-500 (sprzedano około 70 tys. sztuk).

Elinchrom-setElinchrom nadal pozostanie w rękach rodziny Whittle. Szkoda, że takich przedsiębiorstw jest coraz mniej, ale proces postępuje nieubłaganie. W przeszłości „rodzinnym biznesem” był Sinar czy Lastolite ale firmy te zostały przejęte przez większych graczy na rynku. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.