Leica – 100 lat

Ur-Leica
W tym roku, w firmie Leica Camera AG odbędzie się szereg uroczystości związanych z rocznicą powstania pierwszego małoobrazkowego aparatu fotograficznego na świecie. Sto lat temu Oskar Barnack, pracownik Leitz Werke Wetzlar, wynalazł i skonstruował tzw. „Ur-Leicę”.

Aparat zgodnie z filozofią Barnacka „z małego negatywu – duży obraz” miał zrewolucjonizować fotografię. Był mały, poręczny i nie potrzebował filmów arkuszowych. Pierwotnie Barnack temu kompaktowemu i przenośnemu prototypowi nazwę „Lilliput”. Warto zaznaczyć, że jest on nadal w posiadaniu firmy Leica Camera AG, wraz z negatywami i odbitkami z pierwszych zdjęć.

W związku z rocznicą przewidziano różne atrakcje. Nastąpi przeniesienie Leica Camera AG do nowej, ultra nowoczesnej fabryki w Leitz Park w Wetzlar, oficjalne otwarcie odbędzie w maju 2014 roku. Zarząd firmy planuje kilka nowości sprzetowych, ruszy też szereg projektów kulturalnych, wystaw fotografii i konkursów fotograficznych.

Marka Leica zawsze towarzyszyła ważnym ale też tragicznym wydarzeniom. Warto wymienić Roberta Capę i sławne zdjęcie „Śmierć hiszpańskiego republikanina”, Alberto Kordę i jego sesję z Ernesto „Che” Guevarą, serię zdjęć Nicka Ut przedstawiające ofiary nalotu napalmowego na wieś Trang Bang, czy wreszcie fotografie Alfreda Eisenstaedta wykonane na Times Square w 1945 roku. To „kamienie milowe”, które każda duża firma fotooptyczna czy fotochemiczna ma w swoim archiwum. Ale nie każda przetrwała. Leica, obok Zeissa jest takim przedsiębiorstwem które dało sobie radę w epoce fotografii cyfrowej (w ostatnich latach świat ujrzała Leica M7, M8 , S2 , M9, M9-P, M9 Titanium). Cóż, z dawnych firm niemieckich nie poradziła sobie np. Agfa, a niektóre jak Voigtländer, czy Ihagee albo padły wcześniej albo zostały sprzedane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.