Wysiedleni

Eraker-R_wysedleni1
Od 13 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) w Krakowie będzie można oglądać wystawę fotografii Rune Erakera pt. Wysiedleni. Natomiast w poniedziałek, organizatorzy ekspozycji zapraszają do Willi Decjusza na spotkanie z autorem który opowie o pracy nad cyklem Zapach tęsknoty.

Eraker-R_wysedleni5Wystawa jest pierwszą prezentacją prac norweskiego fotografa Rune Erakera w Polsce i zarazem pierwszym pokazem fotografii zaangażowanej politycznie w MOCAK-u. Składają się na nią 73 czarno-białe fotografie z cyklu Zapach tęsknoty (The Smell of Longing) oraz dwie projekcje, zawierające nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z tego cyklu.

Eraker-R_wysedleni4
Prezentowane na wystawie fotografie, wykonywane od 1988 roku, są dokumentacją podróży po 22 krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu. Stanowią próbę odpowiedzi na pytanie o powody, dla których ludzie zmuszeni są porzucić swoje korzenie i szukać schronienia w obcym kraju. Dokumentując codzienne sytuacje z ich życia, z wojną i tragedią w tle, artysta skupia się na przyczynach uchodźstwa.

Eraker-R_wysedleni2

Eraker-R_wysedleni3
Rune Eraker (ur. 1961) – fotograf dokumentalny. Od 1990 roku członek grupy fotograficznej Hollandse Hoogte. Prowadzi grupę redagującą magazyn Norwegian Journal of Photography. W 2002 roku zdobył amerykańską nagrodę Society for News Design za serię Demokratyczna Republika Kongo, a w 2009 uzyskał norweski tytuł Freelancer of the Year. Serie fotograficzne Rune Erakera są mocno osadzone w estetyce klasycznych europejskich reportaży. Jego prace publikowane były w wielu magazynach na całym świecie.

Eraker-R_wysedleni6Wystawa potrwa do 27 kwietnia 2014 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.