W połowie drogi…

Maliszewski-M_w-polowi1
Już po otwarciu wystawy fotografii Marka Maliszewskiego „W połowie drogi …”. Zdjecia można oglądać w łódzkiej Galerii Nowa do 15 marca 2014.

Maliszewski-M_w-polowi3
Bohaterami wystawy są uchodźcy z Czeczenii. Wszyscy mieszkają w Łomży, miasto stało się dla nich drugim domem. Fotografie przybliżają ich sytuację życiową i pokazują, że nie są oni anonimową ani jednolitą grupą, lecz stanowią społeczność, na którą składają się rozmaite doświadczenia konkretnych osób, osobiste historie i poglądy. Ekspozycja dokumentuje ich stan niepewności i tymczasowości, w którym żyją: na marginesie społeczeństwa, w poczekalni na drodze decyzji administracyjnej i z nadzieją na dotarcie do miejsca, które będą mogli nazwać domem. Pokazuje także, że dla każdego z nich cel drogi jest różny: jedni podejmują próby zalegalizowania pobytu w Polsce, inni dążą do zamieszkania z rodziną na zachodzie Europy, jeszcze inni pragną ułożyć sobie życie w innych krajach lub myślą o powrocie.

Maliszewski-M_w-polowi2
Zdjęcia nie są nowe, powstały w ramach projektu prowadzone przez Fundacje „Ocalenie”, realizowanego ze środków Fundacji Batorego w ramach programu „Demokracja w Działaniu”. Główną ideą, która przyświecała tej inicjatywie była prezentacja uniwersalnego problemu związanego z marginalizacją jednostek i grup społecznych. Fotografie zostały wykonane parę lat temu i były już prezentowane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotograficznym Wschodnia, czy w 2011 roku w Centrum Kultury „Abbaye de Neumünster” w Luksemburgu.

Maliszewski-M_w-polowi4
Marek Maliszewski jest fotoreporterem 4lomza.pl, Gazeta Bezcenna oraz współpracownikiem Agencji Fotograficznej REPORTER. Finalista Grand Press Photo 2009.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.