Zamglenia i kolory

Hartwig-E_zamglenia1
Edward Hartwig był artystą, który w swojej twórczości splatał rozmaite style i prądy artystyczne. Wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, w latach sedemdziesiatych ubiegłego wieku zaczął eksperymentować z kolorem, skłaniając się nawet ku abstrakcji. Już jutro na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się otwarcie jego przekrojowej wystawy „Zamglenia i kolory”.

Hartwig-E_zamglenia5
Ekspozycja odbywa się dziesięć lat od śmierci artysty i prezentuje prace udostępnione przez córkę Edwarda Hartwiga, Danutę Saulewicz. Zostannie przedstawionych ponad 150 zdjęć z różnych okresów jego życia będących świadectwem drogi artysty od prawie realizmu, poprzez grafikę, aż do impresjonizmu i wręcz abstrakcjonizmu. Fotografie te mają ukazać przekrój całej twórczości autora – oczywiście w sposób jedynie symboliczny i umowny. Wiadomo bowiem, że bogactwa i różnorodności twórczej Edwarda Hartwiga nie odda żadna pojedyncza wystawa. Zobaczymi m.in. kilkanaście fotografii powstałych przed II Wojną Światową, serię „Wierzby”, portrety wybitnych artystów, subtelne i tajemnicze akty, będzie też obecna fotografia teatralna, i abstrakcyjne przetworzenia graficzne a także barwne zdjęcia w latach ostatnich.

Hartwig-E_zamglenia3

Hartwig-E_zamglenia2
Prezentowane na Zamku Królewskim zdjęcia są świadectwem olbrzymiej aktywności Hartwiga który niejednokrotnie wyznaczał nowe trendy, przesuwając granice zarówno wyobraźni, jak i technicznych możliwości, dzięki czemu, nie dysponując cyfrowymi technikami obróbki obrazu, tworzył prace łączące elementy grafiki, malarstwa i fotografii. Metodą niedoświetlania, czy prześwietlania negatywów uzyskiwał efekt grafiki, czy też wręcz malarstwa. Jego eksperymenty w tej dziedzinie zyskały mu swego czasu przydomek „mglarza”. Swoim aparatem rejestrował zmiany otaczającego go świata, jak i skrzętnie odnotowywał zmiany i „mody” zachodzące w sztuce. Mało kto potrafił tak wspaniale połączyć funkcję dokumentującą fotografii z czystą grą wyobraźni, utrwalenie rzeczywistości z tworzeniem nowych obrazów.

Hartwig-E_zamglenia4
Wystawa czynna będzie do końca miesiąca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.