Fujifilm Neopan 400 Presto i Fujicolor PRO 400

Fujicolor Pro 400H
Znika pewna epoka związana z materiałami halogenosrebrowymi o czułości ISO 400/27 firmy Fujifilm. Niecały rok temu zakończono produkcję Neopanu 400 CN i Provii 400X (kliknij info), a teraz firma postanowiła wycofać się ze znakomitego Neopanu 400 PRESTO i negatywu Fujicolor PRO 400. Parę dni temu Fujifilm zaprzestała też produkcji filmów polaroidowych w formacie 4×5 cala tj. Fujifilm FP-3000B Super Speedy oraz Fujifilm FP-100C.

Neopan 400 Presto w ładunkach typu 135 nie będzie produkowany, podobnie jak Fujicolor Pro 400H w ładunkach 120. Szkoda, pewnym pocieszeniem jest możliwość zakupu materiałów na ebayu. Warto coś napisać o tych materiałach, mimo, że  zabrzmi to jak epitafium.

Fujifilm-Neopan-400-Presto
Fujicolor Pro 400H, który był mniej kontrastowy niz PRO 160 C, został przeznaczony do fotografii ślubnej i portretowej. Kiedyś zastąpił NPH 400, tu na marginesie przypomnienie, że NPH 400 wyparł Fujicolor 400 Professional HG. Wykorzystywał zaawansowane technologie emulsji, dawał efekt naturalniej barwy skóry i znakomicie reprodukował detale. Biele były czyste (bez szarości), a czernie miały głęboki, mocny odcień. Materiał oddawał neutralne światła i cienie, bogato przy tym wypełnione szczegółami, a także delikatny dla potrzeb portretu kontrast, zapewniający naturalną reprodukcję tonów obrazu. Jednym słowem był rewelacyjny…

Z kolei Neopan 400 Presto nie był zbyt popularny w naszym kraju, materiału nikt nie będzie wspominał z rozrzewnieniem. Właściwie była to wersja Neopanu 400 przeznaczona na rynek japoński. Według pewnych źródeł, „czterysetka” powstała przy wsparciu firmy Ilford. Charakteryzowała się bardzo drobnym ziarnem i sprawdzała się przy dużych powiększeniach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.