Pejzaż samotny

Jastrzebski-M_pejzaz3
W piątek, w Galerii Fotografii B&B zostanie otwarta wystawa zdjęć Marcina Jastrzębskiego „Pejzaż samotny”. To nie jest nowy projekt – dwa lata temu ekspozycja była pokazywana w Starej Galerii ZPAF, cykl składał się wówczas z 17 fotogramów. Obecnie wystawa została powiększona, w Bielsku-Białej zostanie pokazanych 31 zdjęć.

Jastrzebski-M_pejzaz1
Głównym tematem zainteresowań twórczych Jastrzębskiego są miejsca, gdzie ląd styka się z morzem. Fotografuje on półwyspy, wyspy i linię brzegową niekiedy z głazami narzutowymi, konarami uschniętych drzew, pozostałościami tajemniczych konstrukcji. Jego głównym zamierzeniem jest, jak mówi „wyjście poza ramy fotografii pejzażowej”. Bardzo charakterystyczna estetyka tego typu fotografii pozwala na stworzenie obrazów, w których przedstawiony świat, oczyszczony jest ze zbędnych i ulotnych szczegółów. Fotografie przypominają obrazy olejne, ostre, wyraźnie zarysowane kontury przedmiotów są zderzone z materią małych form (wody i chmur), których ruch daje obraz rozmyty, wieloznaczny.

Jastrzebski-M_pejzaz2
Jastrzębski specjalizuje się w stosowaniu długich czasów ekspozycji – od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Na fotografowanie wybiera zmierzch, zachód słońca lub przedświt, chętnie fotografuje poza kręgiem polarnym. I znowu jego wypowiedź: „…Staram się szukać miejsc, scenerii, przedmiotów, które nabierają w fotografiach charakteru symboli, które odbiorca musi sam opisać, aby nadać im sens. To subiektywne poszukiwanie znaczeń moich fotografii przez widza, stało się dla mnie największą ich wartością”…

Jastrzebski-M_pejzaz4

Wystawa potrwa do 11 kwietnia 2014.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.