Nagrody na targach FVF 2014

Quantuum-Up-300
Zakończyły się targi Film Video Foto 2014. To największa i jedyna fotograficzne impreza wystawowa w Polsce, w tegorocznej edycji było mniej stanowisk niż w zeszłym roku. Targi zostały zdominowane przez drobne akcesoria  produkcji chińskiej, fotoksiążki i flycamy, gdyż duże firmy oprócz Canona, Sony i Epsona zbojkotowały imprezę.  Rolę przedstawicieli największych firm pełnili lokalni dystrybutorzy i dziennikarze magazynu Digital Foto Video, na których stoisku zobaczyć można m.in. sprzęt Nikona, Fujifilm czy Sigmy.

Epson-SureLab-D700
W  trakcie  targów przyznano Medale dla najlepszych produktów i usług foto-wideo. Wystawcy mogli zgłaszać swoje propozycje w trzech kategoriach: sprzęt i usługi fotograficzne, sprzęt wideo-filmowy oraz album, foto-książka, oprawa. Nagrodę główną w pierwszej kategorii zdobyła ciągle zmieniajaca nazwę krakowska firma Delta (Foto-tip, obecnie Next 77) za studyjną lampę błyskową produkcji koreańskiej Quantuum Up oraz Epson Europe za 6-kolorową drukarkę SureLab D700. Canona Polska uhonorowano za „pancerny” kompakt PowerShot D30, firmę Alstor za monitor ColorEdge CG277. W kategorii sprzęt wideo-filmowy wyróżniono: Blackmagic Pocket Cinema Camerę, Canona XA 25,  Sony FDR-AX1,  Blackmagic Production Camerę 4K, Convergent Odyssey 7Q oraz panel LED Akurat Lighting DL3120.  W najmniej interesujacej kategorii album, foto-książka, oprawa przyznano medale i wyróżnienia takim firmom jak Najlepszefoto.pl, Druga Strona Czerni, ALBUMYART, digitalalbum.pl.

PowerShot-D30

O ile nagrody w kategorii sprzęt wideo-filmowy nie budzą zastrzeżeń, to w pierwszej  wszystkie uhonorowane produkty są chyba nieporozumieniem. Jak można bowiem porównywać studyjną lampę błyskową z zaawansowanym technologicznie aparatem? Powinny być stworzone oddzielne kategorie, ale należy sądzić, że np. do takiej jak „bezlusterkowiec” zgłoszonych produktów byłoby wtedy niewiele. Z tym zagadnieniem wiąże się również sprawa zgłaszanego sprzętu – organizatorzy imprezy nie poinformowali ile było do oceny np. studyjnych lamp błyskowych. Czy Quantuum Up (w domyśle model 200 i 300) okazał się lepszy od Broncolora, Bowensa, Elinchroma? Należy przypuszczać że nie było innych kandydatów. Podobnie z nagrodą dla Canona PowerShot D30. Czy nie było też innych konkurentów? A jak z obiektywami, czy nie zgłoszono żadnych modeli? Przecież w ostatnich miesiącach został pokazany m.in. Voigtlander Nokton 25mm F0.95 Type II, Tamron 16-300 mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD Macro,  Tamron 28-300 mm F/3.5-6.3 Di VC PZD, Tamron SP 150-600 mmf/5-6,3 Di VC USD,  czy cała rodzina Samyang. Należy przypuszczać, że   problem polega na tym, że na targach były nieobecne wszystkie większe firmy fotograficzne: Fujifilm, Olympus, Nikon, Ricoh-Pentax itd. Nie zgłosiły więc żadnych swoich propozycji. Pod tym względem nagroda wydaje się dyskusyjna.

Z powyższym zagadnieniem związana jest pośrednio trzecia kategoria. Otóż, targi stają się miejscem prezentacji małych firm, w tym roku dużo było producentów albumów i foto-książek. To dla nich stworzono tą grupe nagród, należy sądzić, że w przyszłości jak pojawi się spora ilość wytwórców np. dronów które można wykorzystać w rejestracji obrazu, to kategoria nagród „najlepsze drony” powstanie.

1 responses to “Nagrody na targach FVF 2014

  1. Byłem na targach w sobote i widziałem dużo ludzi. Podobno w czwartek i piatek nie było ich zbyt wiele. Sprzęt Nikona był na stoisku czasopisma DFV i robili wspólną akcję, Był też Pentax, Olympus, Fuji i Samsung ale na stoiskach firm zajmujących się sprzedażą internetową (taka firma jak fotoaparaciki.pl albo coś podobnego). Tak więc nie tak zupełnie żle

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.