Canon przejmie Panasonika?

Canon-Panasonic
Niedawno Canon poinformował, że wyprodukował 250 mln aparatów cyfrowych i po raz jedenasty z rzędu osiągnął najwyższy udział w globalnym rynku cyfrowych aparatów z wymienną optyką. Wśród aparatów, które przyczyniły się do tego sukcesu jest m.in. EOS 70D. Pojawiła się też informacja, że firma ma zamiar przejąć dział aparatów fotograficznych Panasonika.

Z pewnością Canon jest zainteresowany patentami tego koncernu. Ma on kilka ciekawych rozwiązań. Niektóre źródła podają, że ich przejęcie wpłynie na Canona pozytywnie który bardzo się wzmocni w bezlusterkowcach.

Sytuacja przemysłu foto-optycznego jest podobna do branży samochodowej. Są liderzy, oraz producenci niszowi. Do pierwszych należy Nikon i Canon, być może i Sony. Ich pozycja wydaje się niezagrożona, choć Nikon ostatnio nie osiąga dużego zysku.  Fujilm wytwarza fajne produkty niszowe i ta działalność jest opłacalna, z kolei Leica stał się marką stylu życia i jej aparaty będą kupowali klienci Dolce & Gabbana, czy Chrome Hearts.

Z pewnością przemysł produkujący aparaty fotograficzne czeka koncentracja. Nie ma miejsca na tylu wytwórców. Kilku z nich sprzeda działy odpowiedzialne za badanie i rozwój liderom. Już teraz zastanawiająca jest pozycja marki Pentax (Ricoh Imaging Company Ltd), Olympus, Panasonic, Samsung. Niektórzy analitycy spodziewają się że do końca tej dekady dwie znikną z rynku. Może będzie to skutek przejęcia albo wycofania się z produkcji tak jak to kiedyś zrobiła Agfa. W przyszłych latach obserwować będziemy koncentrację przemysłu fotograficznego w dwóch czy trzech ośrodkach na świecie. Skutkiem tego będzie dalsza unifikacja w zakresie podzespołów. Aby utrzymać się na rynku, koncerny będą musiały nie tylko zwiększać wolumen produkcji, ale w dużej mierze oprzeć go na wspólnych np. platformach. Czyli nie tylko konkurować, ale także współpracować ze sobą.

Ciekawe jak to wpłynie na ceny sprzętu.

2 responses to “Canon przejmie Panasonika?

  1. Czy to artykuł w związku z 1 kwietnia? Panasonic jest zbyt mocny aby sprzedawać swoje działy fotograficzne…

  2. Poczekam do jutra na weryfikację tej wiadomości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.