3 000 000

Jeziorek-M-3000_2
W JCC Warszawa trwa wystawa Macieja Jeziorka powstała w ramach projektu „3 000 000”. To próba zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest pamięć miasta. Trzy miliony metrów kwadratowych to w przybliżeniu obszar byłego Warszawskiego Getta.

Maciej Jeziorek jest absolwentem studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii tzw. „Spokojnej”. Do realizacji projektu zainspirowany został historycznym zdjeciem Roberta Capy, przedstawiającym kościół Św. Augustyna pośród bezkresu ruin getta. Istniało ono na terenie Warszawy od 2 października 1940 do 16 maja 1943, zostało przez Niemców zrównane z ziemią. W zasadzie nie pozostały po nim żadne fizyczne ślady.

Jeziorek-M-3000_1
Cztery lata temu Maciej Jeziorek rozpoczął poszukiwania pozostałości. Miał nadzieję na odnalezienie śladów i budynków z czasów hitlerowskiego terroru bo dziś warszawskie getto ukryte jest pod budynkami, ulicami i chodnikami m.in. Muranowa, Nowolipek, Mirowa, Nowego Miasta. Aby skupić się na fotografowanych obiektach, do rejestracji używał własnoręcznie skonstruowanych aparatów i camery obscury. Filtrował współczesną przestrzeń Warszawy przez swoją świadomość jej tragicznej historii. Starał się rozszerzyć przedmiot fotografii o to, co nie widoczne.

Jeziorek-M-3000_3
W ramach ekspozycji, w najbliższą niedzielę odbędą się bezpłatne warsztaty z fotografii otworkowej.Poprowadzi je Maciej Jeziorek, będzie miał też miejsce spacer fotograficzny po warszawskim Getcie. Warsztaty rozpoczną się w południe i zakończą się o godzinie 17.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.