Sklepiki 1950

Plewinski-W_sklep1
Już za parę godzin w Galerii Asymetria odbędzie się otwarcie wystawy Wojciecha Plewińskiego: Sklepiki 1950. Zobaczymy zdjęcia małych sklepów krakowskich z lat 50-tych.

Fotografie Wojciecha Plewińskiego są kroniką pewnej epoki. Pochwyciły najbardziej ulotne wrażenia i nastroje. Pozwalają odetchnąć atmosferą czasów, w których spontaniczny akt twórczy i anarchiczna zabawa nabierały charakteru nieledwie buntu przeciw systemowi. Autor, urodzony w 1928 roku w Warszawie, od 1948 roku. do dziś mieszka w Krakowie. Ukończył politechnikę, ale w wyuczonym zawodzie praktycznie nie pracował. Fotografią zajmuje się od 1953 roku. Przez sześćdziesiąt lat podpatrywał ludzi świata kultury i sztuki, Kilka lat później zajął się fotografią teatralną. Najdłużej pracował w Starym Teatrze, uwidocznił największe spektakle Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego. Lidia Zamkow, Józef Szajna. Później fascynował go fotoreportaż i natura: pejzaże, zwierzęta.

Plewinski-W_sklep2
Fotografie w Galerii Asymetria są już inne. Nie zobaczymy sławnych postaci, człowiek jest anonimowy. Za to ta atmosfera…”Małe, ciemne i nieśmiałe, wciśnięte skromnie w mury kamienicy. Kilka stopni prowadzi w dół do drzwi, które otwierane trącają wiszący nad nimi dzwonek. Nim oczy przywykną do zmroku, nozdrza wciągają charakterystyczny zapach małego sklepiku. Zapach nafty, kiszonej kapusty i ogórków, nadpsutych jarzyn, suchych precli. Kupić tu można niewiele więcej.” Tak recenzowała zdjęcia Maria Lechowska w 1958 roku.

Nie ma już tamtych sklepików, odeszła cała epoka. Ekspozycja potrwa do 16 maja 2014.

2 responses to “Sklepiki 1950

  1. a gdzie jest otwarcie i o której godzinie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.