Warszawa nieoczywista

Suminski-T_Warszawa1
Już jutro w Fundacji Archeologia Fotografii odbedzie się otwarcie wystawy prac Tadeusza Sumińskiego „Warszawa Nieoczywista”. Ekspozycja otwiera cykl poświęcony powojennej fotografii architektury, który ma za zadanie przybliżyć tematykę warszawską w dorobku trzech twórców: Tadeusza Sumińskiego, Marii Chrząszczowej i Wojciecha Zamecznika.

Tadeusz Sumiński (1924-2009) jest znany przede wszystkim ze swojej twórczości pejzażowej. Jego prace są utrzymane w klasycznej formule nawiązującej do estetyki bułhakowskiej. Był fotografem rozległych widoków i horyzontów, po mistrzowsku zapisywał zmienne, uwarunkowane pogodą nastroje. „Badacz rysunku chmur i geometrii nieba”, jak napisał o nim Jerzy Lewczyński. Jego fotografie odznaczały się niezwykle powściągliwą formą, autor silnie akcentował własna interpretację krajobrazu. Konwencję tą jednak świadomie przełamywał – czego wyrazem była wystawa „Anatomia Krajobrazu” w Małej Galerii w 1985 roku.

Suminski-T_Warszawa2
Pracował jako laborant w CAF-ie, był fotografem w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, na początku lat 60-tych został etatowym reporterem w miesięczniku „Polska”. Z tego też okresu pochodzą m.in. zdjęcia z licznych zakładów przemysłowych z całej Polski. Na wystawie zobaczymy jednak innego rodzaju fotografię. Przedstawia ona m.in. warszawskie osiedla (Piaski, Za Żelazną Bramą, Sady Żoliborskie), dworce (słynne zdjęcie budek telefonicznych na stacji Warszawa-Śródmieście), trasy szybkiego ruchu, ale także neony i kawiarnie. Prezentowane fotografie pochodzą z dwóch okresów: pierwszą część stanowią zdjęcia z pierwszej połowy lat 50. i początku lat 60., druga seria powstała w latach siedemdziesiątych, kiedy Sumiński pracował już jako niezależny fotograf.

Suminski-T_Warszawa3
Wernisaż wystawy zbiegnie się z premierą albumu „Industrial” w którym znajdziemy zdjęcia Sumińskiego. To fotografie zakładów przemysłowych z lat 60. Tekst napisała Marta Przybyło-Ibadullajev oraz Wojciech Wilczyk. Wystawę będzie można ogladać do 22 czerwca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.