Arkadiusz Gola: Fotografie

Gola-A_fotografie1
Od dwudziestu lat Arkadiusz Gola rejestruje zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku. Za swoje zdjęcia był wielokrotnie nagradzany w konkursach, m.in.: Grand Press Photo, Konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej czy BZ WBK Press Foto. Już dzisiaj w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” odbędzie się otwarcie jego kolejnej wystawy.

Gola-A_fotografie3
Nieodłącznym tematem w twórczości Goli jest przemysł ciężki, który jeszcze do niedawna był dla mieszkańców Śląska wszystkim. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek, jego praca, otoczenie. Pokazywany parę lat temu cykl „Kobiety Kopalni” to zbiór portretów kobiet wykonujących pracę fizyczną na terenie kopalni węgla kamiennego. Z kolei album „Ludzie z węgla” opowiadał o życu mieszkańców Śląska, o ich tęsknotach, marzeniach. Pewnym ewenementem był fotoreportaż „Obrazy północy”, gdyż powstał w regionie Nord Pas de Calais na północy Francji. Pokazywał on życie różnych grup społecznych w miejscu, które przed laty było silnie związane z przemysłem górniczym. Czyli podobne sytuacje jak w Polsce. Z kolei zdjęcia do wystawy „Romowie wśród nas” które autor realizował w ciągu 15 lat na terenie Zabrza, Rudy Śląskiej, Katowic i Bytomia prezentowały prawdziwy obraz życia codziennego polskich Romów.

Gola-A_fotografie2
Pokazywane w „Domku Romańskim” fotografie pochodzą z różnych cyklów i zostały wyselekcjonowane specjalnie na wystawę we Wrocławiu. To jakby powrót autora do tematu ludzi i Ślaska. Prace zawierają w swej treści najbardziej istotne dla autora motywy, które przewijają się od początku jego zmagań z fotografią. Ważnym elementem w tych zdjęciach jest otoczenie, a najczęściej wnętrze, w którym uwiecznia swoich bohaterów. Oszczędna kompozycja i geometria zdjęcia potęgują wyrażenie specyfiki regionu. Jest to obraz po części zdegradowany, ale przez niego przemawia historia lat minionych. Autor penetruje różne środowiska i przestrzenie, tworząc zbiorowy portret grup społecznych, których życie jest wplecione w determinujące je otoczenie i zmieniające się oblicze przemysłu na Górnym Śląsku. Zderza znaki, wartości, symbole, czasem rozrzucone nawet na odległych od siebie planach. Gola nie ingeruje w zastaną rzeczywistość, nie ulepsza jej, nie wyciąga wniosków, a jedynie relacjonuje. Najważniejszą cechą jego fotografii jest ich epickość, jego dokument jest zaangażowany społecznie i dotyka zjawisk trudnych, niekiedy skrajnych. W tej wielobarwnej rzeczywistości kreowanej dynamiką współczesnych zmian i tempem przemijania tradycyjnego Śląska, Gola odnajduje szczególną siłę wyrazu.

Gola-A_fotografie4
Wystawa potrwa do 7 czerwca 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.