If I were Mao

Bonaventura-T_mao1
W 2009 roku włoski fotograf Tommaso Bonaventura cyklem zdjęć „If I were Mao” zdobył nagrodę Sony Awards w 2009 roku w kategorii portretu. Teraz jego prace możemy zobaczyć w Galerii Asymetria w Warszawie.

Bonaventura-T_mao2
W Chinach, przemysł podtrzymujący kult Mao kwitnie. Można kupić wszystkie możliwe produkty z podobizną byłego sekretarza KPCh; od filiżanek aż po koszulki. Bonaventura w czasie pobytu w Chinach zwrócił uwagę na aktorów specjalizujący się w roli Mao. Wkrótce ich odnalazł i wykonał im serie zdjęć. W trakcie sesji zauważył, że ludzie, których fotografuje, noszą tak doskonały rodzaj maski, że nie mógł, jak przyznaje, już zrozumieć kogo portretuje, czy konkretną osobę z imieniem i nazwiskiem, czy też kopię samego Mao – ojca narodu. Wówczas odczuł, że dotknął mitu nowoczesnych Chin. Kwestia stylu w kulturze chińskiej jest zupełnie inaczej rozgrywana niż w Europie.

Bonaventura-T_mao4
Według Bonaventury dla Chińczyków koncept oryginału jest zupełnie niezrozumiały, nie ma więc nic wstydliwego w robieniu kopii dzieł sztuki, czy też podróbek znanych marek, są jakby równoważne. To w Chinach spełnia się benjaminowska wizja świata pozbawionego oryginału i wyjątkowości autora, w kraju, w którym jednostki mają współdziałać z maszynami, jak bezbłędna, doskonale powtarzalna aparatura.

Bonaventura-T_mao5
Tommaso Bonaventura urodził się w Rzymie w 1969 roku. Jego reportaże były publikowane w najważniejszych międzynarodowych czasopismach. Jego praca o pielgrzymkach w Europie („Pielgrzymi”, 2005) zdobyła pierwszą nagrodę na World Press Photo 2005 w kategorii Sztuka i rozrywka. Od 2007 roku często podróżuje przez Chiny, dokumentując zmieniający się kraj i jego sprzeczności.

Bonaventura-T_mao3
Wystawa czynna jest do 27 czerwca 2014 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.