Silentium

Rycerska-J-Silentium2
Okręg Śląski ZPAF zaprasza na wystawę fotografii Jolanty Rycerskiej zatytułowaną „Silentium”. Wernisaż odbędzie się w czwartek 4 czerwca 2012 roku o godzinie 18,30 w Galerii Katowice.

Jolanta Rycerska jest absolwentką Filozofii Teoretycznej na KULoraz Studium Fotografii ZPAF.. Była kuratorką kilkudziesięciu wystaw fotograficznych, organizatorką warsztatów, kursów i spotkań autorskich. Prezentowane na wystawie jej zdjęcia powstały na Islandii. Przy pierwszym kontakcie wyspa nie zyskuje – jest górą lawy i popiołu. Pustynia, tu i ówdzie wydobywająca się z ziemi para i trochę życia. Teren zimny i poprzecinany rzekami wypływającymi z lodowców. Pochmurny dzień, księżycowy, surowy i posępny krajobraz. Gdzieś w oddali z ogromną mocą tryska gejzer, ale wokół pustka. Ludzi brak.

Rycerska-J-Silentium4
Prezentowane zdjęcia nie tylko dostarczają doznań estetycznych, ale niosą informacje i zmuszają do refleksji. Silentium oznacza bowiem ciszę, ale także milczenie. Możemy więc opowieść Rycerskiej czytać wielowątkowo: cisza przynosi ukojenie i rodzi wizerunki przesycone uczuciami, jako aktywną formą umysłu prowadzącą do skupienia, unikania myślenia przy pomocy słów, uspokojeniem emocji, wyobraźni i woli.

Rycerska-J-Silentium1
Jednak ta cisza zwodzi, przywołuje bowiem nieokreśloność i szczątkowość nie jako stan, ale nieustanne wyzwanie. Cisza jest trudna do rozczytania. Wykorzenia i obnaża naszą chęć rozgraniczania przestrzeni realności i ułudy, głębi i powierzchni, prawdy i pozoru. Ale też tego, co jest obecnością i nieobecnością, co jest zakryte, a co odsłonięte. Cisza również przenosi punkt ciężkości na nieokreśloność rytmu codzienności i nieokreślony ogląd, tego, który powołuje oblicze rzeczy. Tym bardziej, że różne są jej doświadczenia, wszak różnej ciszy jesteśmy kulturowo nauczeni.

Rycerska-J-Silentium3
Wystawę można oglądać do końca miesiąca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.