25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP

25-lat-polskich-przemian1
W dawnej drukarni przy ulicy Mińskiej 65 w Warszawie prezentowana jest wystawa „25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP”. To ponad 350 zdjęć dokumentujących najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii naszego kraju. Kuratorem ekspozycji jest Anna Brzezińska–Skarżyńska.

25-lat-polskich-przemian9
Fotoreporterzy PAP (wcześniej Centralnej Agencji Fotograficznej) byli obecni przy kluczowych momentach ostatniego 25-lecia: Polska miała 15 rządów, osiem kadencji parlamentarnych, czterech prezydentów, trzy razy odbyły się przedterminowe wybory do Sejmu i Senatu. W 1999 roku wstąpiliśmy do NATO, a w 2004 do UE. Zwiedzając wystawę przypomnimy sobie też blokady dróg w wykonaniu Andrzeja Leppera, dalekie loty Adama Małysza, Euro 2012, nominację Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego, ale i manifestacje związków zawodowych.

25-lat-polskich-przemian4
Fotografie zostały wybrane z archiwum dawnej CAF i obecnej PAP w którym jest 18 milionów negatywów. Centralna Agencja Fotograficzna istniała w latach 1951-1991 i w czasach PRL była jedyną „cywilną” agencją (istniała też Wojskowa Agencja Fotograficzna) prowadzącą serwis fotograficzny. Fotoreporterzy dokumentowali wszystkie dziedziny życia w PRL: władze państwowe i partyjne, przemysł, handel, usługi, rolnictwo, naukę i szkolnictwo, kulturę, organizacje społeczne, służbę zdrowia. Na obecną wystawę sto zdjęć zostało wydrukowanych, pozostałe 250 można zobaczyć na specjalnym cyfrowym  pokazie. Wbrew oczekiwaniu ekspozycja nie zaczyna się od fotografii wykonanych podczas wyborów 4 czerwca 1989 roku. Możemy zobaczyć więc fotogramy które powstały w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. „…Bardzo chciałam, by zdjęcia prezentowały  prawdę o tamtej epoce, to o czym być może żeśmy już zapomnieli, że staliśmy w tych olbrzymich kolejkach, że większość towaru była na kartki, że było ZOMO, które polewało wodą i biło pałkami – opowiada kuratorka wystawy.

25-lat-polskich-przemian3

25-lat-polskich-przemian8

25-lat-polskich-przemian7
Większości prac towarzyszą fragmenty depesz. Organizatorzy starali się, aby żaden z fotoreporterów nie zdominował tej ekspozycji czyli  oznacza to, że na wystawie pokazywane są zdjęcia ok. setki autorów. Są też wyjątki – można zobaczyć m.in. trzy zdjęcia Radosława Pietruszki. W sumie wystawa jest bardzo wyrównana, ale nieoczekiwanie pokazuje jak zmieniał się sprzęt fotograficzny. Dwadzieścia pięć lat temu fotoreporterzy CAF używali analogowego Nikona F4 (lub F3) oraz Canona F1. Teraz wszystko się zmieniło, „cyfra” całkowicie zdominowała ich prace. Dawniej zdjęcia można było przesłać poprzez tzw. telefoto, obecnie transfer plików poprzez Internet nie stanowi żadnego problemu.

25-lat-polskich-przemian2

25-lat-polskich-przemian6

25-lat-polskich-przemian5
Ekspozycję będzie można oglądać do 27 czerwca.

Zobacz wideo:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.