Aparaty cyfrowe – raport GFK

Raport-GFK_3
Współpracujący z organizatorem targów Photokina, Instytut GfK opublikował raport dotyczący rynku aparatów fotograficznych. Z wykresów wynika jednoznacznie, że globalna sprzedaż „cyfrówek” w ciągu ostatnich trzech lat stopniała o 28 proc. Dane nie są jednak tak tragiczne, bo mimo dużego tąpnięcia wartość sprzedaży rośnie.


Raport-GFK_1
Na pierwszy „rzut oka” widzimy, że szybko kurczy się rynek kompaktów, natomiast w ostatnich latach powoli wzrasta ilość sprzedanych bezlusterkowców i lustrzanek. Wnioskujemy więc, że nie jest więc prawdą, że te ostatnie mogą podzielić los komputerów stacjonarnych. Kompaktów sprzedaje się dlatego mniej, bo wolimy robić zdjęcia smartfonami i tabletami. Są one też coraz tańsze.

Raport-GFK_2
Jednak dokładniejsza analiza rynku nie jest optymistyczna. W zeszłym roku sprzedano 89 mln różnych aparatów (136 mln. w 2010). Rynek lustrzanek od wielu lat stabilny rósł od 10 (2009) poprzez 13,7 (2011) aż do 15,5 mln. sztuk w 2013. Ten rok jest jednak inny – wykres pokazuje, że na początku 2014 mamy do czynienia ze spadkiem sprzedaży na całym świecie z wyjątkiem Japonii. Dynamiczny, 30 procentowy (!) wzrost w tym kraju ratuje więc cały sektor. Największe tąpnięcie jest w Chinach (liczono razem z Hong Kongiem), wschodniej części Azji, krajach WNP i Europie Zachodniej. Być może taka sytuacja jest związana z nasyceniem rynku tego typu aparatami, lub w tym roku nastąpiła zmiana terminów zakupowych i wszystko odbije się w sezonie wakacyjnym. Pocieszające jest to, że w naszym regionie nie jest tak żle, bo zmniejszenie sprzedaży lustrzanek w 2014 wynosi zaledwie 2 procent.

Rynek bezlusterkowców wygląda w tym roku optymistycznie. Wszędzie (z wyjątkiem wschodniej części Azji i krajów WNP) sprzedaje się więcej tego rodzaju aparatów. Nie jest jednak tajemnicą, że nie są to wyniki na jakie liczyli producenci.

Raport GFK zbiegł się z zestawieniem Ceneo przygotowanym specjalnie dla „Rzeczpospolitej”. Wynika z niego, że w naszym kraju w I kwartale 2014 roku popyt na aparaty cyfrowe oraz zaawansowane lustrzanki skurczył się odpowiednio o 9 i 14 proc. W tym czasie zainteresowanie smartfonami zwiększyło się aż o 76 proc. Podobne informacje publikuje serwis Allegro. W informacji czytamy, że zainteresowanie smartfonami jest siedmiokrotnie wyższy niż „cyfrówkami”.

Jak będzie wyglądała sprzedaż urządzeń do rejestracji obrazu pokazuje poniższy wykres

GFK_raport4
Instytut GfK zajmuje się badaniami rynku. Jest czwartą, co do wielkości firmą tego typu na świecie (za Nielsen Company, Kantar Group i IMS Health Inc.).

One response to “Aparaty cyfrowe – raport GFK

  1. Tradycyjna fotografia (można też mówić o tradycyjnej-cyfrowej) jest wypychana przez smartfony i komórki+tablety. Ale czy to „”pstrykactwo” czy poważna fotografia?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.