Fotografowałem rewolucję

Cunha-A-revolution4
Już za parę godzin w warszawskim Domu Spotkań z Historią odbędzie się spotkanie z portugalskim fotografem, fotoreporterem i fotoedytorem Alfredo Cuchą. Czterdzieści lat temu uwidocznił on portugalska Rewolucję Goździków.

Cunha-A-revolution2
Spotkanie które towarzyszy wystawie „(Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków”, poprowadzi historyk Jan Skórzyński, a gościem spotkania będzie Tomasz Tomaszewski, który dokumentował stan wojenny w Polsce. Ekspozycja zdjęć w DSH prezentuje historię Portugalii w XX wieku – od obalenia monarchii i ustanowienia republiki w 1910 roku, poprzez powstanie systemu autorytarnego pod przywództwem Antonio Salazara w 1933 roku, wojny kolonialne w latach 1931–64, aż po Rewolucję Goździków w 1974 roku, która przywróciła w Portugalii system demokratyczny.

Cunha-A-revolution1
Alfredo Cunha od dzieciństwa miał styczność z fotografią, jego dziadek i ojciec byli fotografami. Podczas rewolucji miał 21 lat, na wystawie w DSH prezentowanych jest jego 20 prac. Noszą znaczącą datę 25 kwietnia 1974, kiedy  doszło do wojskowego przewrotu, obalającego  dyktaturę Marcelo Caetano.  Symbolem  tej prawie bezkrwawej rewolucji (jedyne śmiertelne ofiary to czterej mężczyźni z tłumu, który otoczył gmach Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa w stolicy), zapoczątkowującej demokratyczne zmiany w Portugalii, stały się goździki, zatykane przez żołnierzy Ruchu Sił Zbrojnych za lufy karabinów.

Cunha-A-revolution3
Nieznane w Polsce archiwalne zdjęcia z tego okresu pokazują, że mieszkańcy Lizbony witali rewolucjonistów z entuzjazmem. Na fotografiach zobaczymy nieprzebrane tłumy ludzi  podążających za zbuntowanymi oddziałami wojskowymi w kierunku koszar Carmo na lizbońskim starym mieście, gdzie schronił się z najwierniejszymi zwolennikami premier i jego rząd. Podczas tych dni doszło do dramatycznych momentów kiedy to stanęli naprzeciw siebie rewolucjoniści i pancerne siły rządowe. Dowodzący nimi brygadier Reis wydał rozkaz otwarcia ognia . Nie padł jednak  żaden strzał, bo żołnierze Reisa przeszli na stronę powstańców.

Spotkanie odbędzie się 11 czerwca 2014 roku o godzinie 18.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.