Seria EOS-1 ma 25 lat

Canon-EOS1-25years1
Polska świętuje 25-lecie wolności, z kolei firma Canon ćwierć wieku temu wprowadziła na rynek profesjonalną lustrzankę pod nazwą EOS-1. To też jest powód do szeregu imprez i  uroczystości.

Rynek dla zawodowców zawsze interesował Canona. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku firma postanowiła pokazać światu, że Nikon nie ma monopolu na lustrzanki profesjonalne. Pojawił się F-1, później F-1N, a następnie T 90. Doświadczenia zebrane przez firmę pozwoliło jej z powodzeniem zaatakować we wrześniu roku 1989 rynek profesjonalny. Pojawił się EOS-1 i z miejsca zdobył uznanie wśród zawodowców.

Canon-EOS1
EOS-1 korzystał z rozwiązań z T-90 – miał podobną ergonomię i sposób sterowania funkcjami. Był niezawodny w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, miał wytrzymałą konstrukcję z uszczelnieniami przeciw kurzowi i wilgoci. Nowością było tylne pokrętło sterujące pozwalające błyskawicznie ustawiać niektóre funkcje. Był to pierwszy EOS z czasem naświetlania wynoszącym 1/8000 sekundy, z celownikiem kryjącym 100% kadru i z czujnikiem krzyżowym reagującym również na linie poziome. Migawka została obliczona na 100.000 cykli, pomiar punktowy światła uwzględniał 2,3% kadru, celownik dawał powiększenie obrazu 0,72X i wysoki punkt oczny (20mm) co jest szczególnie cenne dla osób w okularach. Wizjer ma wbudowaną korekcję optyczną w zakresie +/- 2 dioptrie. EOS-1 ma wygodnie umieszczony przycisk kontroli głębi ostrości, wyjście na niededykowane lampy błyskowe a wartości ekspozycji (oraz korekcję i automatykę wariantów naświetlenia) można wreszcie ustawiać z dokładności do 1/3 EV.

Od 1989 do 1994 roku w „jedynce” nic nie zmieniano (nie licząc tego, że natychmiast po jej debiucie  został pokazany EOS-1 HS czyli EOS-1 z Power Drive Boosterem E-1) . W listopadzie 1994 roku debiutuje EOS-1N. Aparat ma szereg usprawnień m.in. pięć punktów nastawiania ostrości w układzie II+II, wybieranych automatycznie lub ręcznie. Razem z nowym modelem zostaje pokazany też EOS-1N HS (EOS-1N z Power Drive Boosterem E-1), a także EOS-1N DP (EOS-1N z  BP-E1). W marcu 1995 roku zostaje zaprezentowany EOS-1N RS (EOS-1N z wbudowanym na stałe Powerem Drive Boosterem E-1 oraz nieruchomym półprzepuszczalnym lustrem).

Canon-EOS1VW przededniu rozwoju „cyfry” widać było wyraźnie, że Canon potrzebuje nowego modelu profesjonalnej lustrzanki, gdyż Nikon F5 powstrzymał ekspansję firmy na rynku fotografii sportowej. W marcu 2000 pojawia się nowy model dla zawodowców o oznaczeniu EOS-1V. Stanowił kontynuację profesjonalnego EOS-1, miał 45 pól AF do wyboru (z możliwością ograniczenia do 11 lub 9 poprzez funkcję indywidualnych ustawień użytkownika), migawka miała wytrzymać 150 tysięcy cykli. Aparat pozwalał np. na wykonanie  10 klatek na sekundę, a w trybie ciągłego autofokusa –do 9 klatek na sekundę. EOS-1V był niezwykle wytrzymały na wstrząsy, uderzenia, deszcz czy burzę piaskową. Poziom uszczelnień i odporności korpusu był wtedy bardzo wysoki. Niestety aparat nie odniósł takiego sukcesu na jaki zasługiwał. Przyszła bowiem fotografia cyfrowa.

Canon-EOS1DX
W 2001 roku Canon wprowadził na rynek swoją pierwszą flagową lustrzankę cyfrową – EOS-1D, a w 2002 roku – pełnoklatkowy model EOS-1Ds. Później były usprawnione modele – EOS-1D Mark II, EOS-1Ds Mark II, EOS-1D Mark II N, EOS-1D Mark III, EOS-1Ds Mark III, EOS-1D Mark IV czy EOS-1D C. Najbardziej zaawansowany aparat firmy Canon z tej linii – profesjonalna lustrzanka cyfrowa EOS-1D X została zaprezentowana w czerwcu 2012 roku.

Czas więc na kolejny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.