Sentymenty

Wozniak-W-sentymenty5
W długi weekend warto zobaczyć wystawę „Sentymenty” Wojciecha Woźniaka która jest prezentowana w warszawskiej Galerii Obok ZPAF. Autor przez kilka miesięcy fotografował Bydgoszcz aparatem otworkowym, zdjęcia uzyskane tą drogą powinny być oniryczne i mieć naturalna miękkość i łagodność konturów.

Wozniak-W-sentymenty2
Czas na takich obrazach nie nosi znamion realizmu. Powinien pozwalać na poruszanie się nie tylko w tradycyjnym porządku liniowym, zachowującym kolejność wydarzeń, ale także w innych kierunkach, przede wszystkim w głąb. Konstrukcja czasu warunkuje ukształtowanie przestrzeni, należy liczyć na prace pokazujące nastrój niezwykłości, liryzmu i tajemnicy, nieznanego. Tymczasem na fotografiach Woźniaka takich obrazów nie znajdziemy. Mamy za to  obrazy cywilizacyjnej zapaści: ruiny i chaos; tak jakby autor postanowił pozbyć się sielskich złudzeń nawarstwionych we wspomnieniach.

Wozniak-W-sentymenty1
Widzimy więc świat opuszczony przez człowieka świat, w którym było kiedyś miejsce na życie, radość i odpoczynek. Trwałość okazuje się być iluzją, można pójść dalej i wyciągnąć wniosek, że „nic nie dzieje się naprawdę”, i „życie to gra” . Autor stawia ważne pytanie o powód tak radykalnej i szybkiej zmiany w otaczającej nas przestrzeni. Interesuje go przestrzeń miejska i jej ewolucja.  Nieśpiesznie przesącza czas i przestrzeń swoją „camerą obscurą”, pozwalając by świat przedstawił się sam w swej elementarnej formie. Wszystko wydaje się tutaj tak samo ważne, bo tworzy jedną, spójną całość. Rzeczywistość Woźniaka rządzi się swoimi wewnętrznymi prawami, świat jaki widzimy jest pewnego rodzaju iluzją wynikająca z postrzegania tylko wybranych pasm rzeczywistości.

Wystawę można oglądać do 6 lipca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.